Milli Mücadele’nin ilk kıvılcımının atıldığı Şişli, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı, coşkuyla kutladı. Kutlamalarının bu yılki buluşma adresi, yine Halaskargazi Caddesi’ndeki Şişli Atatürk Evi Müzesi’nin önü oldu.

Buradaki kutlamalara; Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Şişli İlçe Başkanı Tamer Özcanlı’nın yanı sıra, Zafer Partisi Şişli İlçe Teşkilatı, Şişli Belediyesi Meclis Üyeleri, Şişlili muhtarlar, demokratik kitle örgütleri ve çok sayıda Şişlili katıldı.

BİNLERCE KİŞİ BAYRAM COŞKUSUYLA YÜRÜDÜ

Şişli Atatürk Evi önünde toplanan binlerce kişi, 19.30’da Başkan Muammer Keskin ve Canan Kaftancıoğlu’nun önderliğinde ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Maçka Demokrasi Parkı’na kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında evlerindeki yurttaşlar da balkonlarından ve pencerelerinden bayraklar salladı. Şişli Belediye Bandosu'nun da eşlik ettiği fener alayı, Maçka Demokrasi Parkı’nda son buldu.

KESKİN: “BU MAYISTA DA SİZLER GEREĞİNİ YAPACAKSINIZ”

Maçka Demokrasi Parkı’nda toplanan Şişlilileri selamlayan ve bayramlarını kutlayan, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin "Kafası karışık olanları ikna edip elinden tutup onları sandığa götürün" çağrısında bulunarak şunları söyledi:

"Kararı siz vereceksiniz sevgili gençler. Öyle bir karar verin ki; eğitim ve iş bulma hakkınızı, özgürlüğünüzü, hayallerinizi ve geleceğinizi kimse çalmasın. Kimsenin elinde olmasın. Sadece sizin elinizde olsun. Mayıs ayları biliyorsunuz çok kıymetli. Biz de her zaman mayıs aylarında çok keyifleniriz. Bu mayısta da sizler gereğini yapacaksınız. Mayıs ayı sizler için umdun yeniden yeşereceği bir ay olacak.

Bu sene Lozan Anlaşması’nın 100. Yılını Şişli'de kutlayacağız. Mustafa Kemal Atatürk'ü ve Milli Mücadele’nin tüm kahramanlarını hepimizin minnetle anmamız gerektiğini bir kez daha size hatırlatmak isterim. Umuyorum ve diliyorum ki; önümüzdeki yüzyıl gençlerimizin başka ülkelerde gelecek aramadığı, engellilerimizin özgürce dolaşabildiği bir ülke olacak."

KAFTANCIOĞLU: “BİR ÇİFT MAVİ GÖZÜN IŞIĞINDA OYLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUM”

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da 28 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde vatandaşları oy vermeye çağırarak şu şekilde konuştu:

"Memleketi yönetenlerin gaflet ve dalaletine tanık olduk. Cumhuriyetimizi korumaya ve yeniden kurtarmaya var mısınız? Bu zaman o zaman. Şişli'den yükselen bu ses ışığında ben de diyorum ki 'O bir çift mavi gözün ışığında 28 Mayıs günü Cumhuriyet'imizi, gençliğimizi, geleceğimizi, adaletimizi, inancımızı ve her ne varsa yok etmek isteyenlere inat hepimiz ama hepimiz sandığa gitmeyen bir kişiyi alıp, vatan sevgisinin yanında durmayanlara bunu anlatıp onları da yolculuğumuzda yanımıza alarak götürmeye var mısınız? Var mısınız? Cumhuriyetimizin temellerini yok etmek, çatlatmak isteyenlere karşı Cumhuriyetimizi, ikinci yüzyılında demokrasiyle taçlandırmaya söz veriyor musunuz? O zaman ben de sizlerden aldığım cesaretle o sandığa, bir çift mavi gözün ışığında oylarımıza sahip çıkacağımıza söz veriyorum. Hepinizi kocaman kucaklıyorum. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun."

Maltepe’nin kahramanlarından sıkı çalışma Maltepe’nin kahramanlarından sıkı çalışma

Keskin’in ve Kaftancıoğlu’nun konuşmasının ardından, 19 Mayıs coşkusu, Türk Pop Müziği’nin sevilen ismi; Levent Yüksel’in Maçka Demokrasi Parkı’nda saat 21.00’da verdiği konser ile doruğa çıktı. Keskin, 19 Mayıs Cuma günü yapılan kutlamalar öncesi, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gidişinde önem rol oynayan, Bandırma Vapuru’nun Kaptanı İsmail Hakkı Durusu’nun Feriköy Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret etti.