Uyku bebeklerin hem fizyolojik, hem psikolojik hem de bilişsel gelişimlerinde çok önemlidir. Uyku kalitesindeki bozukluklar ani bebek ölümüne neden olabiliyor.

ANİ BEBEK ÖLÜMLERİNE SEBEP VERİYOR

Uzman Psikolog Tuğçe Yılmaz, Erken çocukluk döneminde kaliteli bir uyku düzenine sahip olan bebeklerin gelişimleri çok daha sağlıklı ilerlemekte olduğuna değinirken, Uykunun kalitesi, süresi, uykuya dalma zamanı, dalış şekli gibi faktörler bebeğin sağlığında önemli sonuçlar verdiğini belirtti. Uykunun beklenenden az olması depresyona, bilişsel bozukluklara, kardiyometrik hastalıklara,depresyona sebep olduğunu vurgulayan Yılmaz, uykunun kalitesi yanında güvenliği de büyük önem taşıdığının altını çizdi. Yılmaz, “bu noktada karşımıza ani bebek ölümü sendromu çıkar.Ani bebek ölümü sendromu bebeklerin ilk 12 ay beklenmeyen, sebepsiz bir biçimde uykuda ölmesine verilen isimdir. Bu bebeklerde inceleme yapıldığı da hiçbir sağlık sorununa rastlanmamıştır.Doğumdan sonraki ilk 4 ay ABÖS vakalarının en yüksek görüldüğü zamandır. Gelişmiş ülkelerde Ani Bebek Ölümü oranı daha azdır. Bunun en büyük sebeplerinden biri de bu konuda bilinçlendirme çalışmalarının yapılmasıdır.Alınacak bazı önlemlerle ABÖ sayısının düşürülmesi mümkündür.

PEKİ BU ÖNLEMLER NELER?

‘Ani bebek ölümü riskini azalmak için neler yapabiliriz’ sorusuna Yılmaz şunları söyledi:

Eylem Tok ve oğlunu Türk kurye mi yakalattı? Eylem Tok ve oğlunu Türk kurye mi yakalattı?

“Bebeğinizi 1 yaşına kadar uykuda mutlaka sırtüstü yatırın, Oyun zamanlarında yüzükoyun yatmasına izin verin. Bebeğinizi mümkünse anne sütü ile besleyin. Uyuduğu odanın ısısına dikkat edin. Çok sıcak ya da soğuk olmamasına özen gösterin. İdeal aralık (20-22C) dir. Yatağının içinde yastık, büyük peluş oyuncak, yüzünü örtebilecek tarzda uyku arkadaşı bulundurmayın. Yatak çarşafı gergin olmalı, yatak zemin sert olmalı. Battaniye, örtü gibi yüzüne kapatabileceği şeyler yerine, uyku tulumu kullanın. Sigara içmeyin, sigara içilen ortamlardan uzak durun. Bebeğinizle aynı yatakta uyumayın.”

GÜVENLİ BEŞİK

‘Güvenli Beşik’ önlemini öneren Yılmaz, Beşik parmaklıklarının arası 6 cm' yi geçmemesini gerektiğini, Kurşun boya içermeyen beşikler kullanılmasının altını çizdi. Son olarak Yılmaz yatak başı ve ayakucunda süslemeler olmamasını belirtti.