banner279
banner246
banner283
11 Nisan 2018 Çarşamba 14:27
Bakırköy Belediyesi’nin Kış Bahçesi Ruhsatı Verme Yetkisi Var mı?

Kaldırımları işgal etmesi, trafiği yoğunlaştırması ve vale terörü gibi pek çok problemi de beraberinde getiren Kış Bahçeleri, vatandaşlar tarafından tepkiye neden olurken, geçtiğimiz günlerde bir tepki de sosyal medya üzerinden CHP’li Bakırköy Belediye Meclis Üyesi Nurhan Çetinkaya’dan gelmişti.

Yeşilköy Mahalle Muhtarı Bülent Yurtsever’de, kendi mahallesinde ağaçları söküp, kaldırıma kadar taşan kış bahçesi yapımına tepki göstermiş, bunun üzerine inşaat çalışmaları biraz daha içeriye çekilmişti. 

Geçtiğimiz aylarda Bakırköy Belediye Meclisi’nden, Kış Bahçeleri'nin kaldırımdan 60 cm içeride olacak kararı çıkmasına rağmen, yeni yapılan inşaat çalışmalarının da bu karara da uymadığı gözlenmişti. Yine geçtiğimiz aylarda İncirli Caddesi üzerinde bulunan park içine yapılan kış bahçesi de vatandaşların tüm itirazlarına karşılık ilçe belediye tarafından değil, Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmıştı.

İmar yönetmeliğinde ve planında kış bahçesi olmayan yapıya ruhsatı verme yetkisi olmayan Bakırköy Belediyesi'nin, meclisten aldığı kararda tartışmaları beraberinde getirdi. Kış bahçesi olarak değerlendirilecek alana yapılacak ilavenin sökülüp kaldırılacağına dair taahhütname alınması şartı ile Büyükşehir Belediyesi'nden de alınacak uygun görüş izniyle birlikte, ilçe belediyelerinin izin verebildiği kış bahçelerine, kime, neye göre ruhsat verdiği konuşulurken, vatandaşlar Bakırköy Belediyesi’nin konuya açıklık getirmesini istediler.

Kış bahçesi izni için gerekli evraklar

1- Dilekçe

2- İstanbul Büyükşehir Belediyesi veya İlçe Belediyesinin öngördüğü veya göreceği zamanda söz konusu ilavenin sökülüp kaldırılacağına dair noter tasdikli taahhütname

3- Kat Malikleri Kurulunun noter tasdikli muvafakat namesi

4- Tasdikli mimari projeye işlenmiş eklentinin 1/50 ölçeğinde plan, kesit ve görünüşleri ile 1/20 ölçekli sistem detaylarının bulunduğu mimari dökümanlar

5- 1/1000 ölçekli kadastral sınırları işlenmiş hali hazır harita

6- İmar durumu

7- Kira sözleşmesi (kiracı ise)

8- Vaziyet planı

9- İşletme ruhsatı

10- Binanın mevcut halinin değişik açılardan çekilmiş en az 4 (Dört) adet fotoğrafı

11- Eklentinin mevcut binası ile beraber yapılmış üç boyutlu animasyon tasarımının, farklı açılardan perspektifi

12- İlave mekânın bulunduğu tapu kaydı örneği

13- Ücret makbuzu (en son aşamada istenir)

Selvi Sarıtaç / Kent Yaşam Gazetesi

Son Güncelleme: 12.04.2018 01:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bülent YURTSEVER 2018-04-11 14:46:41

KIŞ BAHÇESİ RUHSATI verme yetkisi olmamasına rağmen Nasıl izin vermiş anlamadım ????
Herhalde İBB de bu olayın peşini bırakmayacak..

Üstelik yasal olmayan bir yetkiyi kullanmış yada meclisinden karar çıkartmış. YETKİSİS YETKİLİLER

Üstelik Kış bahçeleri Kaldırımdan 60 cm içeride olacak diyede karara imza atmışlar

Ne 60 cm i daha önce kaldırımın üzerine konmuşlardı..
Hani bir şarkı vardı NERDEN BAKSAM TUTARSIZLIK diye....

Avatar
BÜLENT YURTSEVER 2018-04-12 13:22:44

Nereden Baksan TUTARSIZLIK dedim ya açıklasana diyorlar.
AÇIKLAYAYIM.
KIŞ BAHÇESİ YAPABİLMEK İÇİN……
1- İMAR DURUMU ??? (Bahse konu yerde 12/12/2014 onanlı 1/5000 ölçekli Yeşilköy Köy içi, Kentsel Sit alanı Koruma amaçlı Nazım İmar planı bulunmakta olup, bu plan doğrultusunda uygulama imar planı bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu alanda görünümü değiştirecek hiçbir şey yapılamaz.)
2- Önce işyerinin açık olması ve işyeri açma ve çalışma ruhsatının olması lazım Ondan sonra KIŞ BAHÇESİ müracaatı yapılır (Açma ve çalışma ruhsatı var mı? YOK)
3- Kış Bahçesinin sökülür takılır vaziyette olması lazım Öyle mi? (hayır tamamen sabit )
4- KIŞ BAHÇESİ Projesinin ilgilisi tarafından yapılmadığı belediyenin yazıları ile sabit olmasına rağmen MART AYI BAŞINDAN BERİ İLGİLİ YERE HİÇ BİR İŞLEM YAPILMADIĞI AÇIKCA görülmektedir.
5- KIŞBAHÇESİ Projesinin İBB KENTSEL TASARIM MÜDÜRLÜĞÜ nün uygun görüp tasdiklemesi neticesinde belediye ruhsatı verir . (İBB onaylamış mıdır? Bu ONAY var mıdır?)
6- Bakırköy belediy

banner265

banner183