Bir garip adisyon; Çayın yanında 'müzik' ücreti Bir garip adisyon; Çayın yanında 'müzik' ücreti

Milletvekillerine bir zam daha kapıda. Emekliler ve memurlar zam beklerken temmuz ayında yapılacak zam oranlarına ilişkin milletvekili maaşlarının ne kadar artacağına ilişkin bilgiler geldi.

Buna göre 141 bin TL tutarında maaş alan milletvekilleri ise 43 bin TL zam alacak. 

Merkez Bankası enflasyon beklentisinin tutması halinde ilk 6 ayda tüketici enflasyonu yüzde 23.5 civarında gerçekleşecek. Emeklilerin aylıklarına enflasyon farkı oranında yüzde 23.5 ila yüzde 25 arasında zam yapılması bekleniyor. 

Memur ve memur emeklilerine ise yüzde 10 toplu sözleşme zammı ile yüzde 7.39 oranında enflasyon farkı verilecek, toplam zam yüzde 18.13 olarak hesaplandı. 

Milletvekilleri ile milletvekilli emeklileri de memurun zammından yararlanacak. Mevcut durumda milletvekilleri 141 bin 883 lira, milletvekili emeklileri de 96 bin 958 lira maaş alıyor.

Emekli olup aynı zamanda milletvekilliği yapanların ise aylık geliri ise 238 bin 841 lira. 6 aylık enflasyonun belli olmasıyla temmuz zammı döneminde milletvekillerine yapılacak zammın da 43 bin 302 lira olması bekleniyor.

BAKAN ZAM GÜNDEMİMİZDE YOK DEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde ara zam yapılacak mı sorusunu yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, "Biliyorsunuz en düşük emekli aylığı 10 bin lira. Zaten temmuz ayında hem enflasyondan ya da sözleşmeden kaynaklanan farklar mutlaka emekli aylıklarına yansıtılacak. Bunun dışında asgari ücrette de herhangi bir ara zam düşünmüyoruz." demişti

Editör: Editör Yazar