Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücrete zam yapılacağına dair sorulara net bir yanıt verdi. Bakan Işıkhan, “Defalarca söyledik, zam olmayacak” açıklamasında bulundu. Ancak, bu açıklama halk arasında tartışmalara neden olurken, Bakan Işıkhan'ın kendi maaşına yapılan zam dikkat çekti. Bakan Işıkhan'ın mevcut maaşı olan 144 bin 362 liraya, 29 bin lira zam yapılacak.

Aynı zamanda, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de maaşı artacak. Halka vergi yükü getirerek enflasyonla mücadele stratejisini savunan Şimşek, mevcut maaşı olan 241 bin 320 liraya ek olarak 49 bin lira zam alacak.

Erdoğan ekleme yapacak; İşte en düşük emekli maaşı Erdoğan ekleme yapacak; İşte en düşük emekli maaşı

VATANDAŞA YOK, BAKANLARA VAR

Bu gelişmeler, özellikle asgari ücretle geçinmek zorunda olan vatandaşlar arasında tepkiyle karşılandı. Zamların sadece bakan maaşlarıyla sınırlı kalması, kamuoyunda adalet ve eşitlik tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Sözcü'nün haberine göre, Temmuzda milletvekili emeklileri 19 bin lira, hem milletvekili olup hem de emekli aylığı alanlar da 49 bin lira zam alacak. 17 bin liralık asgari ücretli de 10 bin lira alan emekli de temmuzu zamsız geçirecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milletvekili emeklisi olmadığı için sadece ‘bakan’ maaşı alıyor. Bakan maaşı bugün 144 bin 362 TL. Işıkhan, yaklaşık 8.5 asgari ücrete karşılık gelen bu maaşına temmuzda yüzde 20.3 civarında zam alacak. Böylece Işıkhan’ın yeni maaşı 173 bin 667 liraya, yani 10.2 asgari ücret düzeyine çıkacak. Ücretlere zam yapmayarak enflasyonu düşürme politikası izleyen Bakan Mehmet Şimşek hem 144 bin 362 liralık bakan maaşını hem de 96 bin 958 liralık milletvekili emekli aylığını alıyor. Şimşek’in cebine maaş ve aylık olarak her ay 241 bin 320 lira giriyor. Yani Şimşek, 14 asgari ücretlinin geçinmeye çalıştığı parayı bir ayda tek başına alıyor. Temmuzda Şimşek’in aylık geliri 49 bin lira daha artacak. Cebine giren aylık 290 bin 308 liraya, yani 17 asgari ücrete ulaşacak. İktidar istemediği için, asgari ücret ve civarında aldıkları maaşlarla yaşam mücadelesi veren işçi Mehmet, işçi Vedat ise hiç zam alamayacak.

Editör: Editör Yazar