HES’in doğaya vereceği zararları bilirkişi heyeti tespit edecek

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde Alara Çayı üzerine kurulması planlanan hidroelektrik santraline (HES) karşı açılan davada mahkeme, bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi. Antalya'da tabiat harikası Uçansu Şelalesi'yle...

HES’in doğaya vereceği zararları bilirkişi heyeti tespit edecek
Antalya’nın Gündoğmuş ilçesinde Alara Çayı üzerine kurulması planlanan hidroelektrik santraline (HES) karşı açılan davada mahkeme, bölgede keşif ve bilirkişi incelemesi yapılmasına karar verdi.

Antalya'da tabiat harikası Uçansu Şelalesi'yle bilinen Alara Çayı üzerine kurulacak 7 HES projesi, bölgede yaşayanların itirazı üzerine yargıya taşındı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın gerekli izinler alınmadan ve incelemeler yapılmadan verdiği ‘çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) uygundur' raporuna karşı açılan davada mahkeme, yürütmeyi durdurma kararının ardından, bakanlıktan savunma istedi. Davayı yürüten Antalya 2. İdare Mahkemesi, yöre halkının gündeme getirdiği iddia ve ihmalleri araştırmak üzere keşif ve bilirkişi heyeti oluşturdu. Heyet, kasım ayı içerisinde Alara Vadisi’nde incelemeler yapacak. Alara Çayı'ndaki biyolojik çeşitliliği inceleyecek olan heyetin içinde jeoloji, biyoloji, orman mühendisliği bölümlerinden akademisyenler yer alacak.

Mahkeme, yapılacak keşifte bilirkişilerden ÇED raporu ve eklerinin yeterli veya uygun olup olmadığının araştırılmasını istedi. Bunun yanında yapılan incelemelerin, hesaplama ve değerlendirmelerin yeterli düzeyde veri, bilgi ve belgeye dayanıp dayanmadığının incelenmesi talep edildi. Mahkeme, ayrıca projenin çevreye olabilecek etkilerinin kapsamlı bir şekilde incelenip incelenmediği, çevreye olabilecek olumsuz etkilerinin giderilmesi için gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı da kapsamlı olarak incelenmesine karar verdi.

Uçansu Şelalesi’nin de üzerinde bulunduğu Alara Vadisi’nde Doğa Enerji Üretim şirketi tarafından 7 HES, regülatör, kırma eleme tesisi, hazır beton tesisi kurulması planlanıyor. Bu projenin hayata geçirilebilmesi için çok sayıda ağaç kesilmesi gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, daha önce mahkemeye gönderdiği savunmasında bölgenin ormanlık olduğunu kabul etmiş, tahrip olan ormanının geri gelmesinin mümkün olmadığını ifade etmişti. Bakanlık, aynı zamanda ağaçların kereste olarak değerlendirilmesini önermişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ÇED uygundur raporunda ise bölgede yaşayan canlıların uzaklaştırılması için yüksek tonda sesler kullanılması, eldivenle taşınması gibi absürt öneriler de yer almıştı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner258

banner241

banner245

banner183