banner262
29 Eylül 2016 Perşembe 12:12
Bakırköy Emniyet Müdürü Murat Çetiner, 15 Temmuz Gecesini Anlattı !
İlçe Kaymakamı Adem Öztürk ve Belediye Başkan Yardımcısı Taner Öğünç’ün de katıldığı toplantıya, İlçe Emniyet Büro Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, bazı meclis üyeleri, muhtarlar,  vatandaşlar ve çok sayıda polis memuru da katıldı.
15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminde şehit olan polislerimize, askerlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve gazilerimize de acil şifalar dileyerek konuşmasına başlayan Çetiner, “Açık yüreklilikle belirtmek isterim ki, yüce milletimizin değerli evlatları, Emniyet Teşkilatımız ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde darbeye tavır alan askerlerimizin net ve sağlam duruşu olmasaydı bugün bambaşka bir karanlık ortamda olacaktık” diyerek konuşmasını sürdüren İlçe Emniyet Müdürü Murat Çetiner, darbe girişimi gecesi yaşananları anlattı.

İŞTE DARBE GİRİŞİMİ GECESİ BAKIRKÖYDE YAŞANANLAR!
Çetiner,”Açık yüreklilikle belirtmek isterim ki, yüce milletimizin değerli evlatları, Emniyet Teşkilatımız ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde darbeye tavır alan askerlerimizin net ve sağlam duruşu olmasaydı bugün bambaşka bir karanlık ortamda olacaktık” diyerek düşüncelerini anlattı, darbe girişiminin daha ilk saatlerinde yaptığıkları çağrı üzerine canları pahasına destek veren tüm vatandaşlara ve Bakırköy polisinize tek tek teşekkür ederek, her birinin tarihimizin altın sayfalarında birer kahraman olarak yer aldığını ifade etti.

ÇETİNER DARBE GİRİŞİMİ GECESİNİ ANLATTI!
Darbe girişiminin başlaması ile tüm personelimiz görev yerlerine geçmiş, yaptığımız operasyonlarla 16’sı subay 102 kişi yakalanmıştır. İlk anda 1 adet tank, 2 Zırhlı Personel Taşıyıcı, 1 adet Unimog tip personel taşıyıcı, 28 adet piyade tüfeği, 4 makineli tabanca, 1 uçaksavar, 1 RPG7 roketatar, 4000 HK33 piyade tüfeği fişeği, 150 adet 25mm zırh delicili ağır makineli tüfek fişeği ele geçirilmiştir.

“Askerlerin tamamı darbeci ya da hain değildir”
Bu arada darbe girişimine karışan çoğu olaydan habersiz pek çok erin vatandaşlar tarafından linç edilmesine mani olunmuş hatta üzerlerine benzin dökerek yakmak isteyen gruplara karşı bizzat şahsım başta olmak üzere, İlçe Emniyet personelimizin ortamı sakinleştirmesi, tank ve zırhlı personel taşıyıcıların üzerine çıkarak topluluğa hitaben "Askerlerin tamamı darbeci ya da hain değildir. Pek çok er işin aslını bilmeden emir ile buralara kadar getirilmiştir. Lütfen sakin olun, bu askerler, bu çocuklar bizim çocuklarımız. Biz bunlarla Şırnak'ta, Hakkari'de omuz omuza görev yapıyoruz, beraber şehit veya gazi oluyoruz, bunlarla ilgili hükmü biz değil bağımsız Türk Yargısı verecektir. Bizim görevimiz bunları yargıya teslim edip suçlu ve masumun ayırt edilmesine yönelik çaba sarf etmektir." denilmiş ve bu sayede rütbeli veya rütbesiz askerlerin tamamını hiçbir çatışma yaşanmadan gözaltına alınarak adalete teslim edilmiştir.
 
“Hava Harp Okulunda, Okula Komuta Edecek Yetkili Neredeyse Yoktu”
İlçe Emniyet Müdürlüğü olarak Hava Harp Okuluna gittiğimizde okula komuta edecek hiçbir yetkili neredeyse yoktu. Yapılan gözaltılar, aramalar, tutuklamalar, o kadar yoğun ve hızlı cereyan ediyordu ki ortalık adeta toz dumandı. Böyle bir atmosfer içerisinde Hava Harp Okulundaki en kıdemli rütbeliler ile görüşerek hangilerinin kıdemde en önde olduğu sorulup ve darbe girişiminin sabahında en kıdemliyi muhatap alacağımızı ve adli mercilerin talimatlarının muhatabının en kıdemli subay olduğu tebliğ edilmiş ve yönetimde zafiyete meydan verilmemiştir. Hatta bir ara şaka ile "Darbe girişimi başarılı olsaydı darbeci askerler bize komuta edecekti ama başarılı olamadılar o yüzden biz size komuta edeceğiz" denerek darbeye karışmayan ve mevcut negatif ortamdan dolayı gerilmiş olan askeri personelin üzerindeki baskı azaltılmıştır.
Hava Harp Okulu ile ilişkiler devlet ciddiyetine ve adabına yakışır bir şekilde darbe girişimi ile ilgisi olmayanların hiçbir şekilde rencide edilmediği karşılıklı nezaket içerisinde yürütülmüştür. Nitekim darbe girişiminde kullanılmak istenen pek çok silah ve mühimmat bu karşılıklı iyi ilişkiler sayesinde ele geçirilmiştir. Uçakların ve helikopterlerin akülerinin sökülmesi ve hareket kabiliyetlerin kısıtlanması, pistlerin kullanıma kapatılacak şekilde tedbirlerin alınması sorunsuz ve direnç olmadan sağlanmıştır.

ORAMİRAL BÜLENT BOSTANOĞLU EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜMÜZDEYDİ!
Ayrıca aynı günün sabahında Bakırköy İlçe Emniyetine gelerek sabaha kadar darbecilerin kendisini ele geçirmemesi için telefonunu kapatarak halkın arasında gizlendiğini ve güvenli bir şekilde Ankara'ya ulaşmak istediğini beyan eden Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent BOSTANOĞLU'yla kriz merkezinde yapılan müzakere neticesi darbe karşıtı olan ast komutanları ile görüşmesi sağlanmış ve deniz sularımızda bulunan tüm muharip araçların geri döndürülmeleri için gayret sarf edilmiştir. Bilahare Atatürk Havalimanında sn. Cumhurbaşkanımız ile görüşmesi sağlanmıştır. Daha sonra Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent BOSTANOĞLU’nun tüm iller ile koordine sağlanarak güvenli bir şekilde karayolu üzerinden Ankara’ya ulaşımı sağlanmıştır.

DARBE GİRİŞİMİNDE ELE GEÇİRİLENLER!
Bakırköy Emniyeti bünyesinde oluşturduğumuz özel ekibi aracılığı ile devam ettirilen çalışmalarda 85 kişi  gözaltına alınmış, Hava Harp Okulunda yapılan  aramalarda SAT komandolarının kullandığı 4 adet ileri atış kabiliyetli dürbünlü HK416 tüfek, 4 adet tabanca, Saha tipi GPS yön bulma aleti, 364 adet 40 mm bomba atar, 21.200 adet 7.62 MG3 Mermisi, 12.000 adet 9mm mermi, 19 adet 66'lık lav anti-tank omuzdan atılan zırh delici, 19 adet RPG7 roket anti-tank, 134 adet plastik patlayıcı ateşleyici cihazı, 26 adet el roketi, 153 metre saniyeli fitil, 37 metre infilaklı fitil, 100 adet can simidi duman kandili, 24 adet C 4 plastik tahrip kalıbı, 167 adet el bombası, 36 adet aydınlatma mühimmatı ve taktik bıçaklar ele geçirmiştir.
Ayrıca FETÖ/PDY ile bağlantılı olduğu anlaşılan Adalet Bakanlığı personeli ile alakalı yürüttükleri çalışmalarla Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi 20, Bakırköy Adliyesi 70, Bölge İdare Mahkemesi 9, Bölge Adliye Mahkemesi ve Bakırköy Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden toplamda 350 kişi yakalanarak haklarında işlem yapılmıştır.Bu çerçevede görev yapan tüm mesai arkadaşlarım sizlerin can ve mal güvenliğini korumak için 7 gün 24 saat kesintisiz çaba sarf etmektedir. Amacımız hiçbir suçun işlenmediği huzurlu bir ortamı sizlere sunmaktır.
Suç ve suçlularla mücadelede çağdaş, insan odaklı, önleyici yönü öne çıkan, suç faillerinin yakalanması ve adalet önüne çıkarılması noktasında hızlı ve güçlü bir hizmet anlayışını çalışmalarımızın merkezine koyduk.
Ancak son darbe girişimi  ve güneydoğu illerimizde yaşanan olaylar nedeniyle personel sayımızda önemli ölçüde düşüş yaşandığını ifade etmek istiyorum. Yeni alımlar ile birlikte  bu sorunu en kısa zamanda gidereceğiz.
Terör saldırıları ve diğer silahlı saldırılara karşı İlçe Müdürlüğümüze ait tüm bina ve eklentilerini Tam Zırhlı Kulübeler ile güçlendirerek, personelimizin ve binalarımızın güvenliğini en iyi şekilde sağladık.
Gece görev yapan Devriye Ekiplerimize takviye amacıyla 5 Polis Merkezimizde bulunan ekipleri ve diğer birimlerde bulunan ekiplerimizi sokağa çıkarttık.Böylece polisin varlığını ve caydırıcılığını çok daha etkili biçimde hissettirmeye çalışmaktayız.
Mesai arkadaşlarım özellikle akşam saatlerinden sonra sokaklarda şüpheli şahıslar üzerinde gerekli incelemeleri yaparak suçlulara fırsat vermemektedir. Yine ekiplerimiz pusu atmak suretiyle suçların yoğun olarak işlendiği alanlarda güvenlik tedbirlerini en üst düzeyde almaktadır.

2016 YILINDA BAKIRKÖY’DE YAPILANLAR!
-İlçemizde çocukların kullandığı bir internet kafeden ciddi miktarda uyuşturucu madde ele geçirilmiş,
-Yasadışı bahis organizasyonları yürüten ve 1 milyar TL hacimli bir suç şebekesi çökertilmiş,
-Telefon ile vatandaşları arayarak dolandırmaya çalışan 17 şüpheli şahıs alınmış,
-12 adet kumarhaneye gerekli işlemler yapılmış,
-52 adet otomobil hırsızlığından kaydı bulunan bir çete çökertilmiş, adaletimize teslim edilmiştir.
- 35 kişiye ve toplamda (200 daire) ise  kaçak günlük ev kiralamadan dolayı işlem yapılmış ve toplamda 350.000 tl para cezası kesilmiş, ayrıca Maliye Bakanlığı’na bilgi verilmiş ve 3 milyon Tl ceza da Maliye Bakanlığı’nca kesilmiştir
- İlçemizde bulunan ve vatandaşlarımızın sıklıkla kullandığı parklarımız ve dinlenme alanlarımız için de özel Mobil Park Ekipleri kurduk. Bu ekiplerimiz parklarda düzenli olarak kontroller gerçekleştirmekte ve halkımızın bu parkları gönül rahatlığıyla kullanmasına imkan sağlamaya çalışmaktadır.


2015 YILINA ORANLA 2016 YILINDA BAKIRKÖY SUÇ İSTATİSTİĞİ!

Personel eksikliğine rağmen otodan hırsızlıkta %31, kasten yaralama %8, yağma(gasp) %17,5azalma sağlanmıştır.2015 yılında otodan hırsızlık 326 iken 2016 yılında 226, kasten yaralama 2015 yılında 415 iken 2016 yılında 318, yağma(gasp) 2015 yılında 18 iken 2016 yılında 15 olmuştur.
Son dönemde geliştirmiş olduğumuz mala karşı işlenen suçlarla mücadele yöntemlerinde genel olarak % 20 civarında düşüş sağlanmış ise de biz bunu yeterli görmüyoruz. Uygulamaya koyacağımız yeni yöntemlerle suçu azaltma çalışmaları devam edecektir. Suçların aydınlanma oranı 2014 yılında %32, 2015 yılında %40, 2016 yılında ise yine  %40 dolaylarında olmuştur.
Şahsa karşı işlenen suçlarda ise işlenen suçların yöntemleri daha bireysel özellik taşıdığı için önleyici faaliyetle beraber yakalama sayılarının artırılması çalışmaları devam etmektedir.2016 yılında aranması olan 821 şahıs yakalanmıştır. Parmak izi tespiti ile 150 suçlu tespit edilerek hakkında gerekli işlemler yapılmıştır.
Her huzur toplantısında dile getirilen sahillerimizdeki sorunlarda önemli ölçüde çözülmüştür. Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucu Olağanüstü Hal Kanunu Md. 9/a kapsamında Yeşilköy’de bulunan 3 ayrı noktada, sahillerde yaz aylarının gelmesiyle yaşanan,  günübirlikçilerin kontrolsüz parklanma sonucu neden olduğu trafik yoğunluğunu azaltabilmek ve ayrıca kontrolsüzce yaptıkları pikniklerle sahil şeridini kamu sağlığını engelleyecek biçimde kullanmalarını engellemek için kontrol noktaları oluşturulup, gerekli çalışmalar yapılmıştır. Yaptığımız ciddi ve kararlı uygulamalar ile bu önemli sorunu ciddi ölçüde giderdiğimizi belirtmek isterim.

AVM, METRO, TRAMVAY, METROBÜS VE İSKELELERDE YAPILAN ÇALIŞMALAR!
AVM’ler ile ilgili günlük olarak denetimler gerçekleştirmekte, her gün mutlak surette rütbeli personelimiz tarafından AVM’lerin genel güvenlik durumları ve özel güvenlik personeli denetlenerek eksik noktalar konusunda gerekli yazışmalar yapılmaktadır.
Ve bu denetimlerimiz sadece AVM’ler ile sınırlı kalmamakta, ilçemizde bulunmakta olan tüm metro durakları, tramvay, metrobüs ve iskelelerde düzenli olarak personelimiz görevlendirilmekte ve burada çalışan özel güvenlik personeli ile bu istasyonlar rütbeli personellerimiz tarafından güvenlik açısından günlük olarak denetlenmektedir.

DİLENCİLERE KARŞI ALINAN ÖNLEMLER!
İl genelinde dilenen-dilendirilen kişiler ile çalışan-çalıştırılan ve suça sürüklenen çocukların engellenmesi için İlçemiz dahil her ilçede Mobil Huzur Ekibi kurulmuş çalışmalara başlanmıştır. Bu yıl Ocak ayından günümüze kadar aile yükümlülüğünü yerine getirmeme ve dilendirme gibi suçlardan1000’den fazla adli ve idari işlemler yapılmıştır.

OKULLARDA ALINAN ÖNLEMLER!
Okullarımız ve çevrelerinde gençlerimizi uyuşturucu maddeden uzak tutmak için sadece narkotik madde üzerine eğitim almış bir ekip kurulmuştur. Gençlerimize bu maddeyi satan kişiler üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde; birçok uyuşturucu madde ele geçirilmiş ve bu işin ticaretini yapan kişiler sevk edildikleri Mahkemelerce tutuklanmışlardır.
İlçemizin güvenli hale gelmesi ve vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için çoluk-çocuk demeden ailesini ihmal eden, canları pahasına görev yapan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.İlçemizin, konumu ve statüsü itibariyle İstanbul’un en güvenli ve huzurlu ilçesi olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim.
Çalışmalarımızda desteklerini bizden esirgemeyen İl Emniyet Müdürümüz Sayın Mustafa ÇALIŞKAN’a, her zaman yanımızda olan ve arkadaşlarımıza çalışma şevki veren Sayın İlçe Kaymakamımız Adem ÖZTÜRK’e, Adliye Teşkilatının değerli çalışanlarına ve münhasıran hizmet binalarımız ve araçlarımızın yenilenmesinde verdiği desteklerden dolayı iş adamlarımıza ve Belediye Başkanımıza teşekkür ederim.
Selvi Sarıtaç / Kent Yaşam Gazetesi 
 
Son Güncelleme: 29.09.2016 13:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner263

banner241

banner245

banner183