banner279
banner246
20 Mart 2019 Çarşamba 09:48
Anlayarak Hızlı Okuma Yöntemleri

Anlayarak hızlı okuma; kelimelerin hızlı bir şekilde okunmasından ibaret olmayıp, beraberinde hızlı anlamayı da gerektiren bir durumdur. Buradaki en önemli detay, kişilerin kelimeleri gözleriyle hızlı takip edebilmesinin yanı sıra zihinlerini de okuduklarını anlayabilecek kadar hızlandırabilmeleridir. Okumada hız kazanabilmek için kişilerin odaklanması büyük önem taşımaktadır. Kelimelerin doğru telaffuz edilerek, beyne doğru sinyalin verilmesi anlamayı da kolaylaştırmaktadır. Göz hızını, algı hızına yaklaştırarak üst düzey analizler yapabilmek başarılı bir hızlı okuma sonucunda elde edilebilmektedir. Hızlı okurken bir yandan da aynı şekilde hızlı anlamaya çalışmak beyin için ciddi analizler yapmayı gerektirmektedir. Daha seri okuma alışkanlığı kazanmak için de okuyucuların bilmesi ve uygulaması gereken belli başlı teknikler bulunmaktadır. Beynin bu tekniklere uyumlu bir şekilde çalışması ve kelimeleri bu yöntemlerin penceresinden görmeye çalışması oldukça önemlidir.

Hızlı okuma teknikleri sayesinde kişiler aynı anda birden fazla kelimeyi görebilmekte, okuyabilmekte ve anlayabilmektedir. Tekniklerin etkili olabilmesi için okuyucuların bildikleri ve daha önce kullandıkları tüm yöntemleri bir kenara bırakmaları gerekmektedir. Böylelikle öğrenecekleri yeni teknikleri, bildikleri yanlış yöntemlerin üzerine inşa etmeyerek daha pratik ve verimli bir öğrenme süreci gerçekleştirmiş olacaklardır. Okuma konusunda hız alışkanlığı kazanmamış göz, harflere ve kelimelere odaklanmaktadır. Hızlı okuma teknikleriyle okuyucular birkaç kelimeye değil, cümlelere odaklanma yetisi kazanmaktadır. Kişilerin daha seri okuma yeteneği geliştikçe, görüş açıları da genişleyerek paragrafları hızlı bir şekilde seçmelerini ve anlamalarını kolaylaştırmaktadır. Okuyucular, okuduğu metni bir bütün olarak görmeyi ve kelimeleri gözleriyle gruplandırmayı öğrenebilmektedir. Bu yöntem sayesinde cümleleri ilişkilendirmek ve tek seferde okumak daha da kolaylaşmaktadır. Hızlı okuma egzersizleri ile kişiler okuma alanında bir ivme kazanıp, paragraf bütünü hakkında göz gezdirerek daha kısa sürede fikir edinebilmektedir.

Anlayarak hızlı okumanın başarılı olabilmesi için kişilerin "kim, nerede, ne zaman, nasıl, ne" gibi sorulara cevap araması büyük önem taşımaktadır. Bu sorular sayesinde beynin kategorilendirme yapma ve paragrafları sınıflandırma yeteneği de geliştirilmiş olmaktadır. Zihin sorulan bu sorulara cevap ararken bilgiyi geçici hafızadan kalıcı hafızaya taşıma işlemini gerçekleştirir. Okunan bilgileri bu şekilde kategorize ederek beyne iletmek, belleğin daha seri çalışmasına yardımcı olarak okunanların daha uzun süre akılda kalmasını sağlamaktadır. Hızlı okuma kursları, okuyucuların pratik bir şekilde kelimeleri gruplandırarak beyne iletmesine yardımcı olacak yöntemleri öğretmektedir. Superhizliokuma.com, alanında uzman kadrosuyla gerek öğrencilere gerekse işi gereği pek çok makale ve belge okumak durumunda olan yöneticilere etkin bir hizmet sunmaktadır. Her alandan okuyucunun bir araya geldiği hızlı okuma kursları, kısa sürede verimli bir okuma gerçekleştirmek isteyenler için kaçırılmaz bir fırsattır. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner285

banner272