MGK sonrası yazılı açıklama yapıldı

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) olağan Ekim toplantısı sonrasında yazılı açıklama yapıldı. İç ve dış gündem maddelerin etraflıca ele alındığı ifade edilen toplantı sonrasındaki açıklamada "Ankara'da meydana gelen menfur saldırı, yürütülen...

MGK sonrası yazılı açıklama yapıldı
Milli Güvenlik Kurulu (MGK) olağan Ekim toplantısı sonrasında yazılı açıklama yapıldı. İç ve dış gündem maddelerin etraflıca ele alındığı ifade edilen toplantı sonrasındaki açıklamada "Ankara'da meydana gelen menfur saldırı, yürütülen adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde çok yönlü olarak alınmıştır" denildi.

MGK Ekim toplantısı sonrasında MGK Genel Sekreterliği'nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde: "Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliği ile kamu düzenin sağlanmasına müteallik hususlar etraflıca görüşülmüştür. Ülkenin iç ve dış güvenliğine yönelik tehditler ile alınan ve alınacak olan tedbirler hassasiyetle değerlendirilmiş, güvenlik güçlerinin fedakar ve kahramanca mücadelesi takdirle karşılanmıştır.

Ankara'da meydana gelen menfur saldırı, yürütülen adli ve idari soruşturmalar çerçevesinde çok yönlü olarak alınmıştır. Milletimizin bir arada yaşama iradesini, ülkemizdeki huzur ve barış ortamını ortadan kaldırmayı hedefleyen terörist faaliyetler içindeki örgütlerle ve uzantılarıyla mücadelenin aralıksız sürdürüleceğinin altı çizilmiştir.

Milli güvenliğimizi tehdit eden ve terör örgütleriyle işbirliği içerisinde hareket eden paralel devlet yapılanmasına karşı yürütülen kararlı mücadelenin çok yönlü olarak sürdüreleceği teyit edilmiştir.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleşmesine yönelik tedbirler hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur.

Suriye'de yaşanan ve uluslarası niteliği gün geçtikçe artan gelişmeler etraflıca değerlendirilmiş güney sınırımıza yakın bölgelerde yaşanan hareketlilik, yapılan hava sahası ihlalleri de dahil olmak üzere ele alınmış ve sınır güvenlik tedbirleri gözden geçirilmiştir.

Rusya ve İran'ın Suriye'deki rejimle ve bölgedeki gelişmelerle ilgili tutum ve politikaları değerlendirilmiştir.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Terörizmle Mücadele Zirvesi'nde ele alınan konular hakkında Kurul'a bilgi sunulmuştur. Bölücü terör örgütünün Suriye'deki uzantılarının da uluslararası alanda terör örgtüleri kapsamında tescilinin gerekliliğinin altı çizilmiş, DEAŞ terör örgütüne karşı mücadelenin kararlılıkla sürdüreleceği vurgulanmıştır.

Suriye'de sivil halka yönelik şiddet ve güç kullanımı neticesinde meydana gelen can kayıplarının ve insan hakları ihlallerinin bir an önce sona erdirilmesi gerektipi ifade edilmiştir.

Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için bugüne kadar yaptığımız çalışmaların, insani sorumluluk bilinci içerisinde devam edeceği belirtilmiştir. Uluslararası toplumun mülteci sorununa çözüm bulmak amacıyla daha somut ve gerçekçi adımlar atması gerektiği, bunun Avrupa ve dünya için de önemli bir problem olduğu dile getirilmiştir. Külfet paylaşımının adil ve kapsayıcı bir şekilde gerçekleştirilmesine ihtiyaç bulunduğu hususunun altı çizilmiştir.

Irak'ta yaşanan son gelişmeler gözden geçirilmiş, ülkemizin ve bölge ülkelerinin Irak ile olan ortak ilişkileri ele alınarak, Irak sınırları içerisinde varlığını sürdürmeye çalışan soydaş ve akraba toplulukların yaşadığı sorunların giderilmesi gerektiği hususu dile getirilmiştir.

Yemen, Libya ve Mısır başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Orta Doğu'da yaşayan gelişmeler hakkında Kurul'a bilgi verilmiş, İsrail'i insanlığın ortak mirası Kudüs şehri ve Mescid-i Aksa'da izlediği tahrik edici tutumun kabul edilemez olduğu belirtilmiştir.

Kıbrıs'ta müzakere sürecinde meydana gelen son gelişmeler ele alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan kardeşlerimize olan desteğimiz teyit edilmiştir."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner258

banner241

banner245

banner183