29 Ağustos 2017 Salı 14:26
Yapıcı: “Faik Yılmaz başkanlık yapamaz”
Öncesinde kayıtlı olduğu bir kooperatifte resmi evrakta sahtecilikten suçu sabit görülerek iki yıldan fazla ceza alan ve hükmün ertelenmesi yoluyla beklemeye alınan İSTEOB Başkanı Faik Yılmaz’ın, kanuna göre sahtecilik, zimmet, görevi ihmal gibi suçlamalara karşılık neden hala görevde olduğunu soran Avukat Sami Yapıcı,  “Hükmün ertelenmesi ile aldığı cezadan dolayı görevden alınmasıyla ilgili bakanlığa müracaatta bulunacağım” dedi.

NE OLMUŞTU?
Bir vatandaşın şikâyetiyle ortaya çıkan vurgun, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın görevlendirdiği müfettişlerin raporlarına yansımış, sicil işlemleri sırasında da yolsuzluk yapıldığı raporlara işlenmişti.
Başkan Faik Yılmaz'ın, oğlu Bora Yılmaz'a olmayan sicil müdürlüğündeki tüm yetkileri verdiğine dikkat çekilen raporda, esnafın ödediği sicil bedellerini sistem üzerinden gerekli yerlere dağılımının yapılmadığı belgelenmişti. Başkan Faik Yılmaz ve oğlu Bora Yılmaz dışında gelinleri Serap Yılmaz’ın da hiç işe gelmediği halde birlikten maaş aldığı ortaya çıkmıştı.
Biri ‘Cep Telefonu Odası’ diğeri ‘Esnaf ve Sanatkarlar Birliği’yle ilgili iki ayrı müfettiş raporu olan davada, sicildeki yolsuzluklar sonucu Birlik Başkanı Faik Yılmaz'ın oğlu Bora Yılmaz ve Birlik Genel Sekreteri Ömer Demir hakkında kesinleşen davada Ömer Demir iki yıldan az ceza aldığı için denetimle içeriye girip çıkmış, raporlara göre Fuat Yılmaz ve oğlu Bora Yılmaz, sahte gider belgeleri de düzenleyerek birliği zarara uğratmıştı.
Birliğe ait Çantakent ve Kurtköy'de bulunan konutların gerçek değerinin altında bir bedelle satıldığı yine müfettiş raporlarında yer almıştı. Asıl satış bedeli ortalama 65 bin TL olan Çantakent’teki konutların 48 bin 750 liraya satılmış gibi gösterildiğine dikkat çekilen raporda, satışlardan 536 bin TL zimmete para geçirildiği saptanmış, öte yandan birliğe ait Kurtköy'de bulunan konutların asıl satış bedelinin ortalama 71 bin 300 lira olduğu, birlik kayıtlarına intikal ettirilmeyen 115 bin liranın zimmete geçirildiği yine müfettişlerce tespit edilmişti.

YAPICI, “YENİDEN DAVA EDECEĞİM!”
Dava dosyasını takip eden Avukat Ali Sami Yapıcı merkezi Bakırköy’de olmasına karşılık Sarıyer’de bir fırından yüklü miktarda ekmek alındığı, bir dürümcüden yüksek miktarda yemek faturası kesildiği, 2003 yılında vergi dairesindeki kaydı kapatıldığı halde sektör dergisi olan Esnaf Dergisi’ne ayda iki, bazen de üç defa para ödendiğini de belgeleriyle gösterdi. 
Avukat Ali Sami Yapıcı, 26 yıl Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin başkanlığını yapan ve birlik bünyesine Aksaray’da misafirhane olarak değerlendirilen binayı kazandıran Suat Yalkın’ın vefatının ardından Başkanlığa gelen Fuat Yılmaz’ın, söz konusu misafirhaneyi de değerinin altında sattığını da iddia ederek, bununla ilgili ayrıca suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Yalkın zamanında elde edilen ve Faik Yılmaz’ın başkan seçildiği 2010 yılına kadar vadeli hesapta tutulan 3 milyon 40 bin liranın da, usulsüz harcama belgeleriyle eritildiğini de iddia etti.
Yapıcı, merkezi Bakırköy’de bulunan birliğin çatı katına yemekhane yapılması işinin 150 bin TL civarındaki maliyeti 535 bin TL’ye çıkarıldığını ve son olarak da, yeni yapılan 40 metrekarelik Esnaf Sicil Odası’nın 186 bin liraya tefriş edilmek için ihale edildiğini ve bu bedelin fahiş olup, takriben 100 bin lirasının zimmete geçirileceğini de iddia ederek suç duyurusunda bulunacağını belirtti. Denetim kuruluna seçilme şartının en az lise mezunu olmasına karşılık seçilme hakkı olmayan kişilerin birlikten aldığı paraları iade etmesi gerekirken Başkan Fuat Yılmaz’ın bununla ilgili hiç bir girişimde bulunmadığını belirten Yapıcı, bunun için de ayrı bir dava açacağını ifade etti.

Esnaf ve Sanatkarlar Kanununda iki ayrı oda yönetici olan kişilerin, en yüksek olan maaşı aldığına dikkat çeken Avukat Yapıcı, iki odadan maaş alamaz ibaresi olduğu halde iki odadan da maaş alanlarla ilgili İSTEOB yönetiminin bir girişimi olmadığını da belirtti. Birliğin yönetim kurulunda olan ve İstanbul'da kurulan semt pazarlarındaki esnaftan baskı, korku, tehditle sindirmek ve darp etmek suretiyle zorla para topladıkları iddiasıyla yakalanan ve Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce tutuklananlar arasında bulunan, merkezi Bakırköy’de bulunan Pazarcılar Odası’nın Başkanı Mesut Şengün’ün hem kendi odasından, hem de birlikten maaş alanlar arasında olduğunu kaydetti.
Yılan hikayesine dönen davayla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Ali Saim Yapıcı, danışman, genel sekreter, esnaf sicil müdürü, vekili ve yardımcısı gibi sıfatlarla İSTEOB’da görev yapan Hasan Pehlivan, Ömer Demir ve Birlik Başkanı Faik Yılmaz’ın oğlu Bora Yılmaz’ın söz konusu suçların işlenmesinin kolaylaştırdığına dikkat çekerek, zimmet suçundan ceza almış olmalarına rağmen, Birlik Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu’nun da bu yolsuzluk ve usulsüzlüklere sessiz kalmalarını suça ortak olmak olarak nitelendirdi.

“İSTİNAF MAHKEMESİNE TAŞIYACAĞIM”
Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği’nden zarar gören bir kısım esnaf odaları adına davayı takip eden Avukat Ali Saim Yapıcı, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’na başvurarak birlik organ üyelerinin görevden uzaklaştırılmaları için dava açılmasını talep ettiğini, savcılığın ise davanın reddine karar verdiğini söyledi. Mahkemenin ret gerekçesini; aradan geçen zaman ve soruşturmanın sonlandırılmış olmasına dayandırdığını belirten Yapıcı, mahkemenin yasadaki ‘’Kovuşturmaya başlanan’’ şeklindeki düzenlemeyi görmezden geldiğini belirterek kararı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını belirtti. Davada zimmet suçu söz konusu olduğu için, Yönetim ve Denetim kurulu üyelerinin de görevi ihmal ve kötüye kullanma suçları işlendiğini ifade eden Avukat Yapıcı, “Yönetim ve denetim kuruluna seçilme şartlarını taşımamasına karşılık yapılan haksız ödemeler için işlem yapılmamış. Kendi odasından daha yüksek almasına rağmen, Yönetim Kurulu Üyesi olan Mesut Şengün, Koray Öztürk, Şükrü Akyüz, Mustafa Uzun'a ve Ömer Osmanoğlu'na yapılan ödemeler, Faik Yılmaz’ın diğer oğlu Cüneyt Yılmaz’a işe gelmediği halde yapılan ödemeler de birliğin zararıdır” dedi. 
 Selvi Sarıtaç / Kent Yaşam           
 
 
Son Güncelleme: 07.09.2017 11:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şehmuz Karadeniz 2018-01-24 17:06:22

Avukat bey boşuna uğraşmayın bunlara hiçbirşey olmaz bunlar iş yerinden 3=4 ayda 15 kişiyi işten attılar bu kişilere devlet işsizlik parası ödüyor bu ödeme 100 bin tl civarında bunların hepsi geri dönüş mahkemesi açtı ve haklı olarak kazanacaklar bu paraları gariban esnaf ödüyor ama devlet dönüp demiyor kimsiniz bu kadar devleti zarara uğratıyorsunuz

banner183