01 Mart 2017 Çarşamba 16:50
IĞDIR’IN KUŞLARI KİTABI YAYINLANDI
  Iğdır  Orman ve Su işleri Iğdır şube müdürü Mete Türkoğlu ve  Doç..Dr .Çağan Hakkı Şekercioğlu tarafından hazırlanan  “Iğdır’ın kuşları “adlı kitap  Orman ve Su işleri Iğdır şube müdürü Mete Türkoğlu tarafından tanıtıldı.

                1500 adet kitap bastırıldığını belirten Türkoğlu,” Iğdır’ın envanter oluşturuyor   2006 yılı ile 2016 yılları arasındaki 11 yıllık süre içinde tespit edilen 321 tane kuş türünün Aras kuş halkalama merkezinde  276 tanesi görüldü  bunun 183 tanesi halkalanarak doğaya bırakıldı. Bu kitap kuş gözlemcilerine ve akademisyenlere kaynak olacaktır. Kuzey Doğa Derneği ve Kafkas Üniversitesi ile ortaklaşa olarak hazırladık. Bu kitap Iğdır’ın eko turizmine büyük katkı sağlayacaktır. Iğdır ilini İngilizce olarak anlattık. Bu kitapta bulunan kuşları görmek isteyen turistler Iğdır’a kadar geleceklerdir. Kitabı Avrupa ülkeleri ile ABD’ de dağıtacağız. ”dedi.            Kitabın önsözünde şu görüşlere yer verildi:” Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Iğdır ili Sürmeli Çukuru adı verilen Ağrı Dağı eteklerinde yer alır. Iğdır il sınırları, Aras Havzası içerisinde yer almaktadır. Bölge, Iran-Turan bitki kuşağının Avrupa-Sibirya kuşağına yaklaştığı bir noktada bulunmaktadır. Ayrıca Kafkas’lardan Anadolu’ya geçiş bölgesinde yer alması, coğrafik konumu ile etrafının dağlarla çevrili, zengin jeolojik, coğrafik yapısı, toprak ve iklim özellikleri sebebiyle mikroklima’ya sahiptir.Doğu Anadolu’daki iki kuş araştırma istasyonundan birisi olan ‘Aras Kuş Araştırma ve Halkalama İstasyonu’ Iğdır ili Tuzluca ilçesi Yukarı Çıyrıklı  Köyün’de, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Iğdır İl Şube Müdürlüğü, Kafkas Üniversitesi ve Stanford Üniversitesi işbirliği ile Kuş halkalama projesi 2006 sonbahar sezonunda başlamıştır. Halkalama çalışması proje başlangıcından bu güne kadar (2006-2015) on yıl aralıksız (ilkbahar ve sonbahar) sürdürülmüştür.Aras Havzasında ve Ağrı Dağı eteklerinde yapılan kuş gözlemlerinde;Türkiye’de bulunan 483 kuş türünden, 272 türün Iğdır İlinde yaşadığı ve göç güzergâhı olarak bölgeyi kullandığı tespit edilmiştir.Tespit edilen bu türlerden 179’u, Aras Kuş halkalama istasyonunda halkalanarak kayıt altına alınmıştır.Aras Kuş Araştırma ve Halkalama istasyonunda halkalanan kuşların; Rusya,Litvanya, Estonya, Ukrayna, Finlandiya, Polonya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti,Belerus gibi ülkelerden, gruplar halinde yavrularıyla birlikte konaklamak için bölgeye geldikleri ve buradanda kışlamak için Afrika’ya gittikleri geri bildirim ile tespit edilmiştir.İstasyonumuzda halkalanan bu türlerden; Kafkas Çıvgını (Phylloscopus lorenzii), Yeşil Arı Kuşu (Merops persicus) ve Saz Horozu (Porphyrio porphyrio)Türkiye’de ender görülen türlerden olup; Porphyrio porphyrio (Saz Horozu)Iğdır Tuzluca Yukarı Çıyrıklı Köyünün birinci göl mevkiinin üreme bölgesi olduğu tespit edilmiştir.
Alanda ender olarak görülen kuş türlerinden olan Şikra atmacası, Sarıkaşlı Çıvgın, Küçük Çinte ve Dünyadaki nüfusu hızla düşen Kızıl Akbaba, Sakallı Akbaba, Kara Akbaba ve Küçük Akbaba’da gözlenmiştir.Kitapta türlerin adı alfabetik olarak ve alanda görülme sıklığına göre (İlkbahar ve Sonbahar halkalama raporları dikkate alınarak) verilmiştir.Envanter çalışması niteliğinde olan bu kitap Doğa severler, Kuş fotoğrafçılarına,Kuş Bilimcilerine ve Tabiat turizmine fayda sağlaması temennisiyle.”
 
Son Güncelleme: 01.03.2017 17:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner183