banner279
08 Mayıs 2018 Salı 15:21
YENİ BAŞBAKANDAN 9 MANİFESTO
 Ankara Arena spor Salonu'nda yapılan Ak Parti 1. Olağanüstü Büyük Kongresinde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 1382 oyla AK Parti'nin yeni Genel Başkanı oldu. 6 oy geçersiz sayıldı.

Davutoğlu konrgede yaptığı konuşmasında ise hedeflerini de maddeler halinde açıkladı. İşte Davutoğlu'nun konuşmaları

Selam olsun. Selam olsun. Selam olsun. ve Selam olsun, insana zamana ve mekana. Öncelikle insana selam olsun. Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgililer sevgilisine selam olsun.
Selam olsun bundan 92 yıl önce milletin istiklali için Kocatepe’den İzmir’e yürüyen Gazi Mustafa Kemal’e selam olsun.
Bütün şühedaya selam olsun. Ve mekana selam olsun. Bize Vatan olarak emanet edilen bu aziz toprağa selam olsun. Yine bir ağustos günü zaman ve mekan bilinci ile bir milleti yeni bir ilhamla buluşturan AK Parti lideri ve seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a selam olsun. Onunla birlikte yürüyüşe çıkan kuruculara selam olsun.
Bu tarihi anda bizimle birlikte olmak için dünyanın her bir köşesinden gelen dostlarımıza selam olsun. En büyük selamımız 10 Ağustos’ta şanlı bir zaferle bundan sonra bütün tarihimiz boyunca bu millet cumhurbaşkanını seçecek diyen vatandaşlarımıza selam olsun.

BU BİR VEDA DEĞİL VEFA KONGRESİDİR

Aslında bu girişle ben şunu anlatmak istedim. Ak parti konjektürel siyasi şartlarla çıkmış bir parti değildir, dönemsel bir parti değildir. AK Parti milletin ta kendisidir. Sayın cumhurbaşkanımız bir veda kongresinden bahsettiler ama bu bir veda değil vefa kongresidir. Sayın cumhurbaşkanımıza vefa borcumuzu ödüyoruz.
Bir büyük yeni Türkiye yürüyüşünün arifesindeyiz. 12 yıllık birikimimiz var. İlelebet sürecek olan bu yürüyüşü bizden sonraki nesillere bırakmak için her türlü fedakarlığa hazırız. Sayın cumhurbaşkanımızın bu dönemde bu emaneti hakkıyla yerine getirdiğine şahitlik eder misiniz?

MADDE 1: ÖZGÜVEN

Hiçbir güç bu saflara fitne sokamaya gücü yetmeyecektir. Yeni bir Türkiye arifesindeyiz. Son 12 yıl içinde büyük bir inşa faaliyeti yaptık. 1402 yılında 100 yaşında olan devletimiz büyük bir fetret devrine girdi. Fetretten çıkan düzenle İstanbul’un kapıları açıldı. 2002’de benzer bir fetret vardı. O zaman AK Parti yeni bir medeniyet için yürüdü. Yeni Türkiye’nin psikolojik temeli özgüvendir.
Ben Davos’ta cumhurbaşkanımızın başdanışmanı olarak yanındaydım. Sayın başbakanımız o konuşmada özgüvenimizin işaretini vermişti. İşte bir milletin ayağa kalktığının işareti budur. Bu özgüven bizde oldukça hiç kimse bu yürüyüşe dur diyemeyecek. Son 12 yılda kazanılan bu özgüveni yıkmaya çalıştılar. Dediler ki bunlar rüya görüyorlar. Doğru biz bir rüya görüyoruz. Yeni bir Türkiye rüyası görüyoruz.
30 Mart seçimleri için miting meydanına çıkarken bir baba çocuğunu yanıma getirdi. Tanışmak istediğini söyledi. Çocuğa, çocuk büyü bize adam lazım dedim. Döndü o aradığınız adam benim dedi. Eğer o kardeşiniz aradığınız adam benim deme cesaretini gösterdiyse bunda milletin adamınım gösterdiği dirayet vardır.

MİLLETİN ADAMLARI TÜKENMEYECEK

Şimdi milletin adamı cumhurbaşkanlığı makamında, ama milletin adamları tükenmeyecek. Yeni Türkiye’nin ikinci alanı çözüm sürecidir. Eğer bir toplumda aidiyet bilinci zayıflamışsa, o devletin ayağa kalkması mümkün değildir.

SON 12 YIL İÇİNDE BÜYÜK BİR İNŞA FAALİYETİ YAPTIK

Hiçbir güç bu saflara fitne sokamaya gücü yetmeyecektir. Yeni bir Türkiye arifesindeyiz. Son 12 yıl içinde büyük bir inşa faaliyeti yaptık. 1402 yılında 100 yaşında olan devletimiz büyük bir fetret devrine girdi. Fetretten çıkan düzenle İstanbul’un kapıları açıldı. 2002’de benzer bir fetret vardı. O zaman AK Parti yeni bir medeniyet için yürüdü. Yeni Türkiye’nin psikolojik temeli özgüvendir.

BİZ BİR RÜYA GÖRÜYORUZ

Ben Davos’ta cumhurbaşkanımızın başdanışmanı olarak yanındaydım. Sayın başbakanımız o konuşmada özgüvenimizin işaretini vermişti. İşte bir milletin ayağa kalktığının işareti budur. Bu öz güven bizde oldukça hiç kimse bu yürüyüşe dur diyemeyecek. Son 12 yılda kazanılan bu özgüveni yıkmaya çalıştılar. Dediler ki bunlar rüya görüyorlar. Doğru biz bir rüya görüyoruz. Yeni bir Türkiye rüyası görüyoruz.
30 Mart seçimleri için miting meydanına çıkarken bir baba çocuğunu yanıma getirdi. Tanışmak istediğini söyledi. Çocuğa, çocuk büyü bize adam lazım dedim. Döndü o aradığınız adam benim dedi. Eğer o kardeşiniz aradığınız adam benim deme cesaretini gösterdiyse bunda milletin adamınım gösterdiği dirayet vardır.

MADDE 2: ÇÖZÜM SÜRECİ

AK Parti iktidarının en büyük başarısı bütün bir milleti tek bir yürek tek bir güç haline getirmesidir. Çözüm sürecini başarıya ulaştırana kadar bize uyku haramdır. Bunun için gece gündüz çalışacağız. Terörü denediler, siyasal ırkçılığa yöneldiler. Buradan bir kez daha tekrar ediyoruz. Bizim olduğumuz Türkiye’de hiç kimse ötekileştirilemeyecek. Bizim için mezhebi bir tavır söz konusu değildir. Gayrimüslim vatandaşlarımda eşit şartlar altında olacaktır. Allah şahittir ki bu topraklara gelen kim olursa olsun. Etnik kökenine bakmaksızın ağırlanacaklardır. Bizim tarihimiz merhamet tarihidir.

MADDE 3: SİYASİ ALAN, ÖZGÜRLÜKLERE AHLAKİ FORMASYON

Üçüncü inşa alanımız siyasi alandır. İnsan onurunu korumak bizim asli görevimizdir. Özgürlüğü garanti edilmemiş insanın onur duyması mümkün değil. Onun için hükümet programlarına hep özgürlük güvenlik ilkesi koyduk. Türkiye’de düşünce özgürlüğü AK Parti hükümetinin güvencesi altındadır. Biz özgürlükleri yeni bir ahlakı formasyonla buluşturuyoruz.

AK PARTİ’YE BÜYÜK İFTİRALAR ATILDI

Geçen sene öyle bir kampanya yürütüldü ki. AK Parti’ye büyük iftiralar atıldı. Kim derse ki AK Parti otoriterleşti niyeti fitne sokmaktır. Birçok özgürlükler uygun zamana kadar bekletildi. Sayın cumhurbaşkanımıza medya tarafından yaptırılan saldırılara cevap olsun diye söylüyorum, Türkiye özgürlüklere son yıllarda kavuşa bildi.
2008 yılında iktidar partisi kapatılma ile karşı karşıya bırakılmıştı ama 2010 referandumu ile bunlar tarihe gömüldü. Ana dilde konuşma son yıllarda gerçekleşti. Otoriter değdi cumhurbaşkanı kendi döneminde bunları gerçekleştirdi. Başörtüsüne özgürlük ancak son yıllarda gerçekleşti.
Şimdiye kadar edindiğimiz mirası daha ileri taşımaya kararlıyız. Sandığı hafife alanlara bir cevap mahiyetinde söylüyorum. Bu millet ne zaman başı sıkışsa sandığı bekledi. Hiç ümitlenmesinler, sandığı namusu gören bu insanlara sahip çıkacağız. AK Parti iktidarının en büyük devrimi milli irade devrimidir.
Sanki devlet ve hükümet ayrı hükümlermiş gibiydi ama AK Parti iktidarında her mesele kullanıldı. Kıbrıs politikasına Türkiye Cumhuriyet’i karar verdi. İMF ile ilişkilere hükümet karar verdi. Yeni Türkiye’de devlette hükümette milletin emrindedir. Amir olan millettir.

YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYACIMIZ VAR

Demokrasimizin evrensel standartlarda olabilmesi için yeni bir anayasaya ihtiyacımız var. Yeni anayasa yeni Türkiye’nin önünü açacaktır. İnşallah 2015 seçimlerinde anayasa değiştirecek çoğunluğa sahip olacak mıyız Bu bir teminattır.
Cumhurbaşkanlığı makamı ile başbakanlık arasında itilaf çıkmasını bekleyenlere cevap veriyorum. Milletten gücünü alanlar arasında itilaf çıkamaz. Birlikte el ele yeni Türkiye’yi icra edeceklerdir. Biz bunun arkasındayız.

MADDE 4: PARALEL YAPIYLA MÜCADELE

AK Parti iktidara geldiğinde, çeteler, mafyalar bir Anadolu beyliği gibiydi. Hükümet toplanamıyordu. AK Parti iktidarı ile birlikte devlet restorasyondan geçti. Ama şimdi yeni türler ortaya çıktı. Paralel yapı denilen yapı fetret isteyen bir yapıdır. İsterler ki kriz çıksın, ekonomi tarumar olsun. Sürekli olarak bir kampanya yürütüldü. Hedef AK Parti’nin birikimiydi. Hiç kimsenin devlet otoritesini parçalamasına bir daha izin vermeyeceğiz.
Bürokraside aranacak tek nitelik ehliyettir. Networklar üzerinden bürokrasiyi ele geçirmek şantaj yapmak büyük bir ihanettir. Eğer bunu yapmak istiyorlarsa bizler gibi milletin karşına çıkacak ve oy isteyecekler.
Bundan sonra evleri ele geçirmek isteyenler hiçbir şekilde devletimize nüfus edemeyecekler.

MADDE: 5 AHLAK RESTORASYONU

Biz bu devleti milletin emrinde görüyoruz. Talip olanlar milletten isteyecekler. 5. ve en önemli restorasyonumuz ahlak restorasyonudur.
Bizim için siyaset bir erdem ve ahlak meselesidir. Siyaset ahlak ve erdemle anlam kazanır. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın ahlakıdır.

MİLLETİN HAKKINA UZANACAK ELİ, KARDEŞİMİZİN ELİ OLSA KOPARIRIZ

İki kongre süreci var şu ara. Bir AK Parti bir CHP. AK Parti kongresinde her kademede istişareler yapıldı. O güya otoriter denilen yapı içinde son derece erdemli bir istişareler yapıldı. Biz bu salondan çıkarken daha da bütünleşmiş olacağız. Biz bir vefa hareketiyiz. Biz bir sadakat hareketiyiz. Sadakatimiz davamıza dostluğumuza kardeşliğimizedir. Milletin hakkına uzanacak eli, kardeşimizin eli olsa koparırız. Yolsuzluklara karşı en çetin mücadeleyi AK Parti vermiştir. Biz siyasi operasyonlara hiçbir zaman boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Ahlakın ve erdemin olmadığı siyaset yozlaşır ve çürür.

MADDE 6: ADALET VE YARGI ALANI

Altıncı inşa alanı ise adalet ve yargı alanıdır. Adaletin olmadığı devletin yaşaması mümkün değildir. Onun için bizim partimizin adı Adalet ve Kalkınma Partisidir.
12 Ekim’de HSYK seçimleri var, öyle bir hava var ki sanki cumhurbaşkanlığından daha önemli. Bu mesleki bir seçimdir.
Hiçbir kılıç milletin iradesinden daha keskin değildir. Bir kez daha buradan HSYK seçimlerine gireceklere sesleniyorum. Yargının tek bir çevrenin etkisi altına girmesine izin vermeyin. Bütün kemsin temsil edildiği bir HSYK oluşmalıdır. Yargının bağımsızlığı bizim için esastır. Yargı kendisini domine etmek isteyen güçlere de bağımsız olmalıdır. 27 Mayıs yargısı mantığını yeni Türkiye’de kimse göremeyecek.

MADDE 7: KÜLTÜR VE MEDENİYET RESTORASYONU

Yedinci büyük inşa faaliyeti kültür ve medeniyet restorasyonudur. Bu topraklar bize büyük bir miras bıraktı. Dünyada hiçbir ülke bizim kadar şanslı değildir. Bu aziz topraklar kadimin bütün renklerini bünyesinde barındırır. Hiçbir medeniyet yoktur ki Anadolu ile etkileşime girmemiş olsun.
Küreselleşmeyi bizim kadar derinden yaşayan başka ülke yoktur. Yeni bir kültürel uyanış içerisindeyiz. Bütün insanlığa evrensel bir çağrı yağacak uyanış. Hiçbir kültür birikimini dışlamayacağız.

MADDE 8: EKONOMİK RESTORASYON

Sekizinci inşa alanı ekonomik restorasyondur. Türk ekonomisi 2001 yılında hortumcular tarafından tarumar edilmişti. Hasta adam olarak görülen bir ülkede ekonomik bir devrim gerçekleştirildi. 2001’in hasta adamından 2014’ün güçlü ekonomisine gelmesinin yolu rasyonel bir ekonomik politikadan geçmiştir. İkinci sıçramanın eşiğindeyiz. Bizim ekonomik gücümüzün kaynağı insanımız ve coğrafyamızdır.

Dünyada hiçbir güç insan kaynağından daha önemli değildir. Öyle bir eğitim reformu gerçekleştireceğiz ki Türk ekonomi kat kat arta bilsin. Her enerji koridoru, Anadolu’ya selam verip geçecek. Tarımda daha etkin yöntemlerin önünü açacağız. İnşallah bu ikinci sıçramayı da hep beraber yapacağız. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki 2023 ilk on ekonomiye girmek için çalışacağız.

MADDE 9: DIŞ POLİTİKA

2001 yılında dış politika denildiğinde akla gelen dış ilişkilerdi. Bütün dış politika gündemi Kıbrıs, Ermeni meselesinden ibaretti. Temel ilkeleri hiçbir zaman terk etmeyeceğiz. Türkiye’nin dış politikasının sırrını arayacaklar Ankara’ya dönüp bakacaklar.

74 ÜLKE İLE VİZELERİ KALDIRDIK

Türkiye’yi kıskaca almak isteyenler, Türkiye’nin dış politikasından bi haberdir. 74 ülke ile vizeleri kaldırdık. 19 hükümet ile ortak kabine toplantılar yaptık. Girişimcimizin önünü açtık. 222 dış temsilcilikle en fazla temsil edilen 7. ülkeyiz.
Etkin bir dış politika için gece gündüz çalışacağız. Bizler dış politikayı sadece reel politika olarak görmeyiz, insan unsuru olarak görürüz.
Nerede bizim yardım eli uzatan yok mu diyen varsa Allah bize ona ulaşma kudreti versin. Mazlumlara şefkat olan bir Türkiye cumhuriyetine bizleri kavuştursun. Eksen kayması dediler, temel hedefleri bizim özgüvenimizdir. Hiç heveslenmesinler al bayrağı dalgalandırdığımız hiçbir mevkiden geri çekilmeyeceğiz, hiçbir kardeş halkı yalnız bırakmayacağız.

HEDEF BU GÜNLERİ HAYAL EDEN Recep Tayyip Erdoğan’IN TÜRKİYE’SİDİR

“Yol onun varlık onun gerisi angarya yüz üstü çok süründün ayağa kalk Sakarya” bizim görevimiz ayağa kalkmaktır. Ayağa kalkan bu milleti bir adım geriye kimse götüremeyecektir. Biz bu idealleri savunacağız ki bizden sonraki nesiller yürüyecek. ‘Hedef ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir’ diyen gazi Mustafa Kemal’in zihnindeki bağımsız Türkiye’dir.
Hedef Yassı Ada’da milletini düşünen Adnan Menderes’in millet iradesine dayanan Türkiye’sidir. Hedef Türkiye’yi dünyaya açan Özal’ın zihniyetindeki Türkiye’dir. Hedef milletin gönlünde yer etmiş bir şiir okudu diye hapishaneye yürürken bu günleri hayal eden Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’sidir.
Hedef milletin gönlünde yer etmiş bir şiir okudu diye hapishaneye yürürken bu günleri hayal eden Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’sidir.
Son Güncelleme: 08.05.2018 15:21
Anahtar Kelimeler:
yeni başbakandan manifesto
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner183