17 Kasım 2016 Perşembe 12:26
ÇOBAN; KENTLERDE SORUNLAR DAHA DA AĞIRLAŞACAK!
 
CHP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Grup Sözcüsü Tonguç Çoban, geçtiğimiz Ekim ayında Ekvator’un Kito şehrinde gerçekleşen ve dünyanın birçok ülkesinden devlet başkanları, bakanlar, yerel yöneticiler, akademisyen ve STK temsilcilerinin katıldığı  Birleşmiş Milletler HABITAT III Konferansı’nda ele alınan konularla ilgili CHP İstanbul Büyükşehir Meclis üyelerini bilgilendirdi. Çoban, tüm dünyadaki kentlerin sorunlarını ele alan Habitat Konferansı’nda ilk defa dünya nüfusunun yarısından fazlasının artık şehirlerde yaşıyor olmasına dikkat çekildiğini belirtti.
 Buna paralel olarak kent nüfusunun kır nüfusunun önüne geçtiğini ve 2050 yılında bu yasının iki katına çıkacağının ifade edildiği konferansla ilgili CHP Grup Sözcüsü Tonguç Çoban şunları söyledi;  Konferansta bu belirlemeler ışığında bugün kentlerde yaşanan sorunların iki katına çıkacağı üzerinde duruluyor.  Gecekondu problemi, sağlıksız konut problemi, işsizlik problemleri bunlar var olan sorunlar. Geçtiğimiz yıllar da dahil  bu sorunlara başka sorunlar eklendi. Ekonomik eşitsizlik, güvenlik, farklı etnik ve dini yapılardan kaynaklanan sorun, göç hareketleri, yoksulluk ve savaş nedeniyle gerçekleşen göçler. Dünyanın daha yoksul ülkelerinden zengin ülkelerine yapılan göç.  Bütün bu tespitler bu raporda yer alıyor. Tüm bu sorunların ortak bir akılla çözülebileceği üzerinde karara varılıyor.
Yine kentlerde yaşanan en önemli sorunlardan biri olan konut ve barınma sorunu bugüne kadar ekonomik bir faaliyet olarak ele alındı. Oysa kentlerde yaşayan insanların konut sorunun artık bir barınma ve insan hakkı olarak ele alınması gerektiği vurgulanan en önemli konulardan biri. Devletler artık insanların içinde yaşayabileceği sağlıklı bir ev vermeyi bir insan hakkı olarak tanımlanması gerektiği ifade ediliyor.  Çevre problemleri, özellikle iklim değişikliğine yol açılan sera gazı konusunda atılması gereken adımların arttırılması, işsizlik sorununun bir hak (kent hakkı)  olarak tanımlanması gerektiği vurgulanıyor.  Bir kenti bulunduğu ekonomik durumdan farklı olarak değerlendiremezseniz.
‘KENTLER ARASI EŞİTSİZLİK DÜNYA BARIŞINI TEHDİT EDİYOR’
Bir diğer önemli kavram, teknolojinin kentlerde akıllı şehirler anlamında hayatı daha kolaylaştırmak amacıyla kullanılması. Teknolojinin geliştiği bazı şehirler öne çıkıyor. Örneğin bizde İstanbul, İzmir, Ankara gibi. Maalesef  kentler arası eşitsizlik konusunun tüm dünyada bugün kamplaşmalar ve kutuplaşmalara sebeb olduğu ve dünya barışını tehdit ettiği de ele alınan konular arasında. Dünyada otoriter eğilimlerin giderek artmasında bunun önemli bir rolü var.
 
‘KONFERANS KONULARININ ÜZERİNDE DURMALIYIZ’
Bütün bunların ışığında önümüzdeki yirmi bir yeni bir  kent gündemi üzerinde uzlaşılmalı ve yeni bir mutabakat sağlanmalı. Kalkınma, sosyal adalet, eşitsizliği gideren teknolojiyi bütün insanların hizmetlerine sunmayı hedefliyor. Bunu başarabilmesi için siyasilerin ciddi anlamda önderlik yapması gerekir. Maalesef iyi niyetli kararlar kısa vadeli çıkarlar nedeniyle uygulanamıyor. Bu kararlar arkasında duran güçlü yerel yönetimler ve kamuoyunun oluşturulması şart.  Örneğin gayrimenkul  uzun vadeli çıkarlar konusunda denetlenmeli.Önümüzdeki iki yıl içinde yine yerel seçimler olacak. Bu seçimlere giderken topluma birtakım vaatlerde bulunulacak. Bizim için de bu raporlar önemli veriler içeriyo.  Bizde de başta yerel yöneticiler olmak üzere akademisyenler, STK temsilcileri bu konuların üzerine gitmelidir. CHP’nin yerel yönetimlerdeki başarısı onu genel iktidara ulaştıracak önemli bir aşamadır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner245

banner183