26 Eylül 2016 Pazartesi 15:37
Erdoğdu: Tarihi Yarımada da turizm can çekişiyor
Tarihi Yarımada’da turizme dayalı ticaretin bitme noktasına geldiği dile getirilen toplantıda iktidar ve muhalefet başta olmak üzere Fatih’teki yerel yönetim ve sektör temsilcilerinin biraraya gelmesi ve köklü çözümler üretilmesi üzerine önemli açıklamalarda bulunuldu.
 
 
 Sirkeci Sahil Yolu üzerinde bulunan Çatladıkapı Sosyal Tesisleri'nde CHP Fatih İlçe Başkanlığı Esnaf Komisyonu’nun düzenlediği toplantıda turizmciler, sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcileri sorunlarını masaya yatırdı. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun da katılım sağladığı  toplantıya CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer, İlçe Başkan Yardımcısı Kaan Koç, Fatih Belediyesi  Meclis Üyeleri Kazım Akşahin, Hikmet Öz, Coşkun Yeşilyurt, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Burcu Zeybek, SİYAD Başkanı Şaban Temur, TAYGİAD Başkanı Yusuf Yetişkin, TAYGİAD Denetim Kurulu Başkanı Müfit Yetkin, İstanbul Otelciler Odası Başkanı Celalettin Mamati, İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler,  Bağımsız Sen Genel Başkanı Asalettin Arslanoğlu, Turizmci Mehmet Tansu, Mimar Ahmet Ektem, Sirkeci Mansian Başkanı Ömer Faruk Boyacı, Sendikal Birlik Grubu’ndan Fatih Adıgüzel, Taşeron İşçileri Derneği Başkan Yardımcıları Güneş Cengiz ve Cemal Bilgin, İstanbul Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Adnan Yeşiltaş ile çok sayıda  turizm sektörünün temsilcileri ve esnaflarda katılım sağladı.
                      
ÖZİMER: TURİZM MAALESEF AĞIR DARBE ALDI
 Toplantıda ilk sözü alan CHP Fatih İlçe Başkanı Soner Özimer, "Milletvekilimize ve sizlere katılımınız için teşekkür ediyorum. Fatih bize ilkokulda bacasız sanayi olarak öğretildi. Turizmin önemini öyle biliyorduk. Bu durum gün geçtikçe özelliğini kaybediyor. Arap Yarımadası gibi Fatih'ten petrol çıkmasını beklemeyeceğiz ama hepimiz biliyoruz ki Tarihi Yarımada Türkiye ekonomisinin yüzde 30’unu oluşturuyor. Girit'e gittim kalelerini geziyoruz. Ufak bir taş parçası ile etrafını çevirmişler üç metre, kale gözükmüyor. İçine girince sirenler çalmaya başladı. Bize aman oraya girmeyin sur parçası orası dediler. Bizim her yanımız surla çevrili. Üzerinde bira içiliyor maalesef. Tarihi değerlerimizin dışarıya sunumunu iyi yapabilmek çok önemli. İnsanların geldiğinde kendilerini herşeyden önce güvende hissedebilecekleri bir ülke imajı için harekete geçilmeli. Ama bunda siyasi iktidarın rolü çok büyük. Sizler çıkıp uçak düşürürseniz ve bunu ben düşürdüm derseniz ve altı ay sonrada bu uçağı kim düşürdü derseniz bu bir tutarsızlıktır. Avrupalıları bırakın sadece Araplara kucak açalım derseniz hepimizin geleceği nokta bu olur" dedi.
 
Özimer'in ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, "Memleket olarak zor günler geçiriyoruz. Fatih bunun nabzını tutan bir ilçe. Ağırlıklı olarak Türkiye'nin ekonomik durumunun Fatih'e yansıması ve son yaşadığımız siyasal türbülans nedeniyle vekalet ilişkisi olan sizlerle bizler arasındaki doğru ilişkiyi kurabilmek açısından niyetimiz sizi dinlemek" diye konuştu.
 
‘TURİZMİ EN KÖHNE ÜLKEDEN DAHA KÖTÜ YÖNETİYORUZ’
Daha sonra sektörün temsilcileri sorunları dile getirdi. Sektörde yaşanan sıkıntıların günden güne arttığını söyleyen turizmciler çarpıcı örnekler vererek sorunları anlattı. Turizmci Faruk Boyacı, "Görünenden çok daha büyük bir kriz var. Biz bu krizi bekliyorduk. Problemimiz şu artık en köhne ülkelerin bile yönetmediği biçimde turizmi yönetiyoruz" diye konuştu.
 
Bir başka turizmci Tugay Toydemir, "Yıllarca Sultanahmet’te esnaflık yaptım. Meslekte hep kriz oluyor. Ülkeler bazında kriz olurken şimdi küresel hale geldi. Şimdi bütün  doğru yaptıklarımızı yıkmaya başladık. Genel imajımıza bakınca işin içinden çıkmak daha da zor. Altyapı yatırımları olmalı. Galataport yapıldığında 10 cruise yanaşacakmış. 10 cruise 40 bin turist demek. 40 kişilik otobüslerle 1000 otobüs demek. 1000 tane otobüs 10 metre aralıklarla 10 kilometre demek. Karaköy'den Sultanahmet 2,5 kilometre eder. Yani otobüsleri hiç hareket ettirmeden ön kapıdan bin arka kapıdan bin demek" dedi.
 
İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler ise sorunlara genel açıdan bakılması gerektiğini belirterek, ‘Tarihi Yarımada’da yaşanan sorunlara maalesef köklü çözümler üretilmiyor. Fatih Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalar var ama yeterli değil. Biz esnaflar da üzerimize düşeni yapmalıyız. Herşeyden önce çevresel düzenleme olması şart. İşgaliyeler, kaldırım düzenlemeleri, yol düzenlemeleri, dış cephe düzenlemeleri bunlar imaj açısından çok önemli. Herkes kendi kapısının önünü temizlemekle başlamalı işe’ diye konuştu.
 
‘FARKINDALIK YARATILMALI’
Turizmcilerin sorunları aktarmasının ardından yeniden söz alan CHP İstanbul Millitvekili Aykut Erdoğdu, "Türkiye'nin ne yazık ki siyasal iklimi birçok arkadaşımızı hafif konforsuz hale getiriyor. Tamda çözmemiz gereken mesele budur. Buraya bizim gelmemiz olmamızın şöyle bir özelliği var. Burada bir farkındalık yaratalım. Burada bir sorun var. Buradaki ticarette burada iş yapan insanların bir sorunu var ve bunun farkındalığını yaratmak üzere geldik ve ilk amacımız gerçekleşti. Artık burada bir sorun olduğu bu toplantı öncesine göre biraz daha fazla biliniyor. Onun için hem bizim buraya gelmemiz hem de sizlerin nezaket gösterip bu toplantıya katılmanız bu farkındalığı arttırmıştır teşekkür ediyorum. Arkadaşlar Türkiye ekonomisi artık çok fazla üretemiyor. Bir ekonominin iki gelir kaynağı var. Birincisi kendi ürettikleri ikincisi borçlanma ile olan. Ne yazık ki Türkiye’de son dönemde gittikçe kendi üretimini kısan daha çok ithalata ağırlık veren bunu da düşük döviz kuru politikalarıyla götürmeye çalışan bir ekonomik model var ve üzerine borçlanma biniyor" dedi. 
 
                                
‘SORUNLARI ORTAK ÇÖZÜMLERLE AŞABİLİRİZ’
Yaşanan ekonomik krizin artması durumunda herkesin bu krizden etkileneceğini söyleyen Aykut Erdoğdu, "Bizim varlık satışlarımızı koyarsanız kamu varlıkları değil sadece stratejik sektörlerin satışı ile ekonomimiz finanse edildi. Bunu en iyi Uluslararası Yatırım Pozisyonu tablosundan okuyabiliriz. Merkez Bankası'nda görebiliyorsunuz. Türkiye'nin şu an itibari ile net yükümlülükleri yaklaşık 400 milyar dolar civarına geldi. Bu ilk yıllarda 80 milyar dolardı. Bundan 15 yıl önce 320 milyar dolar artış oldu. Bu para ülkemizin borcu demektir. Cari açık vermeden birikmiş borcumuzu ödememiz gerekiyor. Bu durum sadece bu hükumetten kaynaklanmıyor ama bu hükumette daha da arttı. Daha önce ekonomimiz dar bantta yükselip düşüyordu. Şimdi ise daha yüksekten düşüyor. Buradan düşerken sadece AKP'ller düşmeyece CHP'lilerde düşeceği için başımız ortak belada ve ancak ortak çözümler üreterek bu sorunları aşabiliriz" dedi.
 
‘TARİHİ YARIMADA YOĞUN BAKIMDA AMA UMUTSUZ DEĞİL’
Turizmin canlanması için tavsiyelerde de bulunan Erdoğdu sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu Tarihi Yarımada’yı görünür kılmamız gerekir. Benim kabaca gördüğüm Tarihi Yarımadamız şu an yoğun bakımda. Ama umutsuz vaka değil. AKP'liler şundan çekinmeli Aykut Erdoğdu gelmiş Fatih'te bir şey yapıyor seçmenimizi elimizden alacak diye düşünürler. Tavsiyem şu tarihi yarımada yoğun bakımda gidiyor ya biz geleceği gösterelim. Bir tane tabut yapalım tabutu da omuzlayalım. Bu tarihi yarımada diyelim. Tabutu gezdirelim. Bu farkındalık yaratır. Gördüğüm kadarıyla tarihi yarımadamız ölmek üzere. Sonra da hep beraber bir kalite arayışına girelim. Kendi sistemlerimizi de geliştirelim. Fatih Belediyesi'ne şöyle tavsiyemiz olsun. Kim cam giydirme yapıyor imar ruhsatı verilmesin. Kim ki daha iyi birşeyler yapıyor o kişi yüzde 30 finanse edilsin. Ama insanlar geldiğinde o binalara paralel geçişgenli bir güzellik görebilsin." 
 
‘İNOVASYON GERÇEKÇİ BİR ÇÖZÜM DEĞİL’
                                          
Erdoğdu daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü; Ülke olarak finansman açığımız var. Eskiden İran'la altın altın ticareti vardı. Şirketler satılıyordu. Şimdi bu azalmaya başladı. Bunu da nereden anlıyoruz. Hepimiz Merkez Bankası gibi çek yazmaya başladık. Yazdığımız çekler piyasada köpük etkisi yapıyor. Mesela otomobilinizi, otelinizi satsanız yarı fiyata alan yok. Türkiye'nin milli geliri 1 milyon liraya satılan evlere uygun mu? İşte bunun adı köpük. Ekonomide düşüş çok ciddi tablolara neden olabilir. Burada tavsiyem gayri nakdi varlıklarınızdan hızlıca nakdi varlıklarınıza dönmeye çalışın. Çünkü gayri nakdi varlıklarınızın değeri bir muhasebedir. Benim fabrikam var ve 50 milyon dolar krizde ne kadar olduğunu görürsünüz. Şirketlerin varlıklar kısmı ciddi şekilde azalacak ama borçlar aynı kalacak. Herkes inovasyon diyor ama hadi deyince olmuyor. İnovasyon için bir kaç nesillik süreç gerekir.
                  
‘AHLAKİ KALKINMAYI BAZ ALMALIYIZ’
Gelen bir turiste ahlaksız olarak 10 liralık malı 120 liraya satmaya çalışmak ve İngiliz medeniyetinin bir yurttaşını burada kazıklamaya çalışmak, ve bir daha Türkiye'ye gelen bir İngiliz'i ‘Bu Türkler üçkağıtçı’ dedirtilecek pozisyona getirmek bu ahlaki kalkınmanın olmadığının en önemli örneklerinden bir tanesidir. Buraya gelen insanlar bize güvenmeli. Onun içinde en alt gelir grubu otelinden çıkmamak üzere buraya geliyor. Mesela Virgini'a da 300 yıllık bir caddeyi geziyorsunuz 60 dolar. Oysa burada 3000 yıllık bir medeniyet var. Yazık Fatih'e. Camdan giydirme binalara bakın bu çirkinlikler giderilirse turizm daha çok kazanır. Daha sizin inovasyonumuza çok var. Şu çirkin TOKİ binalarından yapmayalım. Şimdi nefret edilen bir ülke halindeyiz. Der Spiegel'in o kapağından kurtulmamız lazım. Burada sorumluluk bize ait. Hükümette bunu görmek zorunda onun için bu memleketin umudu biziz. Gerçek bir ekonomi kurulması gerekir. Sorunlarımız var ama bize güvenebilirsiniz. Mesela Rusya ile krizde biz devreye girmeye çalıştık. Sputnik benimle röportaj yaptı ben vatan haini ilan edildim. Sonra darbe oldu Amerika ile sorunlar oldu. Sputnik'te Başbakan'la röportaj yaptı. Bunu çözmemiz gerekir. Bu sorumluluk herkesten önce bize düşüyor.
 
‘TARİHİ YARIMADA İÇİN BİR KALİTE ARAYIŞI ŞART’     
Buradan özel sorunumuza geldiğimizde ise bu Tarihi Yarımadayı görünür kılmamız gerekir. Benim kabaca gördüğüm tarihi yarımadamız şu an yoğun bakımda. Ama umutsuz vaka değil. AKP'liler şundan çekinmeli Aykut Erdoğdu gelmiş Fatih'te bir şey yapıyor seçmenimizi elimizden alacak diye düşünürler. Tavsiyem şu tarihi yarımada yoğun bakımda gidiyor ya biz geleceği gösterelim. Bir tane tabut yapalım tabutu da omuzlayalım. Bu tarihi yarımada diyelim. Tabutu gezdirelim. Bu farkındalık yaratır. Gördüğüm kadarıyla tarihi yarımadamız ölmek üzere. Sonra da hep beraber bir kalite arayışına girelim. Kendi sistemlerimizi de geliştirelim. Fatih Belediyesi'ne şöyle tavsiyemiz olsun. Kim cam giydirme yapıyor imar ruhsatı verilmesin. Kim ki daha iyi birşeyler yapıyor o kişi yüzde 30 finanse edilsin. Ama insanlar geldiğinde o binalara paralel geçişgenli bir güzellik görebilsin. 
 
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu sendika temsilcilerinin sorunlarını dinledi. Sendika temsilcilerinin haksız yere işten atılmalarla ilgili sorunlarını dinleyen Erdoğdu, Cumhuriyet Halk Partisi olarak yaşanan sorunları kendilerine ulaştığını ve sorunların takipçisi olacaklarını söyledi.
 

 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner241

banner245

banner183