04 Nisan 2017 Salı 16:02
Geleceğin milyar dolarlık, 12 Lojistik StartUp'ı
İşte Dünya’nın birçok ülkesindehedefi 12’den vuran Amerika, Türkiye, Brezilya, Çin, Hindistan, Avustralya, ABD- Almanya, Malezya-Singapur’dan, 12 lojistik operasyon yönetimStartUp’ı şunlardır:
 


1. Coyote“Gerçek Akıllı Lojistik”
www.coyote.com
(ABD)

2006’da kurulan Şikago merkezli StartUp,Mart 2014’te “Access AmericaTransport”u bünyesine katıyor. Coyote, Kuzey Amerika bölgesindeki nakliye ve lojistik firmalarına karayolu lojistik hizmetleri sağlıyor. Günlük 30 bini aşkın yüklemeye aracılık yapan dijital platform,2015 yılında UPS’in dikkatini çekti ve geçtiğimiz yıl 1.8MilyarUSD’ye satın alındı.

 
 
2. Convoy“Daha İyi Lojistik Parmaklarınızın Ucunda”
www.convoy.com
(ABD)
 
Nakliye ve Lojistik firmalarıyla, kamyoncu ve kamyon kooperatiflerini birleştiren bir platform ve altyapı hizmeti veren StartUp,Ekim 2015’te 2.5Milyon USD yatırım ile hayata geçti. Convoy, Mart 2016’da Greylock Partner yatırım grubundan 16 Milyon USD yatırım aldı. Kasım 2016’da perakende devi Unilever ile anlaşan Convoy, 100 MilyonUSD’ye yakın bir değerlemeye ulaştı.
 
 

3. Doft“Lojistiği Dönüştürüyoruz”
www.doft.com
(ABD)
 
ABD’de hizmet veren 400 bin bireysel kamyon sahibi ve küçük nakliye firmasına hizmet vermek üzere hayata geçen Doft, oldukça iddialı bir şekilde pazara girdi. Doftfirmasının değeri yaklaşık 80 MilyarUSD’yi buldu. Doft sayesinde ilk etapta geri dönüşü yükü olmadan boş dönen kamyonlarda, %15 ile %25 oranında bir azalma bekleniyor.
 
 


4.TIRPORT “Lojistiğin Geleceği”
www.tirport.com
(TÜRKİYE)


TIRPORT, “Lojistiğin Geleceği” sloganıyla, internet yatırım şirketi AB Plus Bilişim Teknolojileri A.Ş. tarafından Türkiye’de hayata geçirildi. 2014 yılında2.5 Milyon USD’lik bir yatırımla başlayan çalışma, 2016’da tamamlandı. TIRPORT’un,gelecek 3 yıl içerisinde, günlük20 binin üzerinde taşımaya aracılık yapması hedefleniyor. TIRPORT, yük veren fabrika ve şirketler ile lojistik firmalarına ve kamyoncu kooperatiflerine mevcut lojistik operasyonlarını, etkili bir şekilde yönetebilme, gerçek zamanlı ve konum tabanlı olarak izleyebilme hizmeti sağlıyor. TIRPORT’un kamyonlara ücretsiz olarak takmaya başladığı Araç Güvenlik Sistemi(AGS) ile de, araçlarKarakutu’ya sahip olmaktadır.
 

 
 

5. CargoX“Her Zaman Hatasız Taşıma”
www.cargox.com.br
(BREZİLYA)


2014 yılında 1 Milyon USD sermaye ile yatırım ve geliştirme süreci başladı ve 2016 yılında 4 Milyon USDyatırım aldı. CargoX,sadece bir yıl gibi kısa sürede,dijital platformuna üye kamyoncu sayısını100 bine çıkarttı.Değeri 40 MilyonUSD’nin üzerine çıkan Lojistik teknolojisi startup’ıCargoX, Brezilya’da “KamyonlarınUber’i” unvanıyla biliniyor.
 
 

 

6. Huochebang (Truck Gangs)
www.56qq.com
(ÇİN)
 
Lojistik taşımaların %80’ininkarayolundan gerçekleştiği, 20 milyon kamyonun hizmet verdiği dev Çin lojistik sektöründekiyıllık hacim 1.6 trilyon USD’yi geçmiştir. Bu dev pazarda, 2008 yılında kurulan Huochebang, Çinli kamyoncular ve lojistik firmaları için dijital bir lojistik platformu sağlıyor. Aralık 2016’da,değerini 1 MilyarUSD’ye çıkartarak, Start-Up dünyasında “Unicorn” olarak bilinen büyüklük seviyesine ulaştı.
 
 

 

7. Rivigo“Önce Kamyonlar”
www.rivigo.com
(HİNDİSTAN)
 
Hindistan’da “TrucksFirst” (Önce Kamyonlar) sloganıyla 2014 yılında canlıya geçen RivigoStartUp’ı, öncelikle kamyoncuların gidiş - dönüş yüklerini bulmasını hedefliyor.Rivigo, ABD merkezliWarburgPincus grubundan aldığı 75 MilyonUSD yatırım ile değerini 114.9MilyonUSD’ye çıkartarak, Hindistan dijital lojistik hizmetlerinde kendini göstermeye devam ediyor.
 

 

8. Delhivery“Geleceğin Ticaret Ekosistemi”
www.delhivery.com
(HİNDİSTAN)
 
2011’de yılında 1.5 Milyon USD yatırımla kurulanDelhivery, kısa sürede dikkat çekere, 6 Milyon USD aldı ve ardından 35 Milyon USD ek yatırımla büyüdü.Delhivery, 2015 Mayıs’ında ABD merkezli Tiger Global Management yatırım grubundan 85 Milyon USD aldığı ve 2017 Mart’ında The Carlyle Group’dan yeni aldığı 100 Milyon USD yatırım ile toplam yatırım değerini 227.5 Milyon USD’ye taşıdı.
 

 

9. Blackbuck“Kolay ve Efektif Taşıma”
www.blackbuck.com
(HİNDİSTAN)


Temmuz 2015’te 5 MilyonUSD yatırımla kurulan Blackbuck, kısa sürede ABD merkezli AccelPartners yatırım grubunun dikkatini çekti ve Kasım 2015’te 25 Milyon USD yatırım aldı. Ardından BlackBuck,yeni yatırımcısı SandsCapital ve halihazırdaki yatırımcıları AccelPartners ve e-ticaret devi Flipkart'an aldığı 70 Milyon USD yeni yatırımla birlikte, değerini 100 Milyon USD’ye taşıdı.
 

 

10. Truckiez“Sorunsuz, Kusursuz, Garantili Servis”
www.truckiez.com.au
(AVUSTRALYA)
 
2016’da Avustralya merkezli kurulan Truckiez, hizmet ağıyla tüm Avustralya’yı kapsayan bir dijital lojistik platformu sağlıyor. Truckiezküçük ve orta ölçekli taşıma şirketlerinibünyesindeki dijital platforma aldı. Ardından,lojistik firmaları ile -yük veren-şirket ve fabrikaların yüklerinin platform üzerinden kolayca yönetilmesine imkan sağlıyor. 52 MilyarUSD’lik Avustralya lojistik sektöründe, Truckiez ile dijital dönüşümün sağlanması hedefleniyor.
 
 

 

11. uShip“Yük Verenler Kamyoncularla Buluşuyor”
www.uship.com
(ABD-ALMANYA)


2003 yılında ABD Texas merkezli olarak kurulan uShipStartUp’ı, kendisini online nakliye pazaryeri olarak tanımlıyor. DB Schenker’den aldığı son 25 MilyonUSD’lik yatırımla toplam değerini 69 MilyonUSD’ye çıkartan uShip, Schenker’le birlikte başta Almanya ve Avrupa geneline de hizmet ağı kurmaya hazırlanıyor.
 
 


12. Ezyhaul“Lojistikte Zaman ve Para Kazan”
www.ezyhaul.com
(MALEZYA-SİNGAPUR)
 
Nisan 2016 yılında kurulan Singapur merkezli dijital lojistik StartUp’ıEzyhaul, Singapur lojistik sektörü liderlerinden 836 bin USD kuruluş yatırımı aldı.Toplam değeri 27 MilyarUSD’yi bulan Güneydoğu Asya karayolu taşımacılığı sektöründe, Ezyhaulher ay yaklaşık%80’lik bir büyüme yakalıyor. Kuala Lumpur, Penang ve JohorBahru’daki ofislerine dikkat çeken Ezyhaul, Güney Doğu Asya’nın iki ana pazarında daha ofisler açarak büyümeye devam ediyor.
 
 

 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner183