banner304
banner246
04 Aralık 2019 Çarşamba 18:03
Rüşvetçiler ve fırsatçılar yüzünden mağdur olan yine biz engelliler oluyoruz!
banner290

Engelliler günün gerekli şartlar oluşmadığı için kutlanacak bir gün olmadığını söyleyerek açıklama öncesi konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Bakırköy Şube Başkanı Yüksel Hoş, ülkemizde engellilerin çok fazla sorunu olduğunu ve hep birlikte çaba harcayarak bu sorunları çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Sorunları çözerken herkesin bir gün engelli olabileceğini düşünerek kendilerine yardımcı olması gerektiğini söyleyen Hoş, engelli engelsiz herkesle el ele tutuşup hep birlikte İleri gitmek istediklerini belirtti.

İSTİSMARA ÇOK AÇIK BİR ALAN

Engelliliğin istismara çok açık bir alan olduğunu ve adında ‘Engelli Derneği’ yazdığı halde maalesef kendi kişisel çıkarları için engellilerin ve toplumun duygularını kullanan insanlar olduğunu belirten Türkiye Sakatlar Derneği Bakırköy Şubesi Başkanı Yüksel Hoş, vatandaşların bu tür istismarlara karşı çok dikkatli olması gerektiğini vurguladı.

Gerçek ihtiyaç sahiplerine, gerçekten ihtiyaçları olan şeylerin iletilmesi noktasında bağışçılara çağrı yapan Türkiye Sakatlar Derneği, “Sizlerden ricamız; duygu sömürüsü yapan, kendi kişisel menfaatleri için birlik kuranlara değil, gerçek ihtiyaç sahiplerine bağış yapmanız, bizi de bu konuda köprü kabul etmenizdir” dedi.

ENGELLİLİK SADECE TEKERLEKLİ SANDALİYE İLE SINIRLI DEĞİLDİR

Engelliler için toplanan kapak kampanyasının bir şekilde yıllardan beri devam ettiğini söyleyen Yüksel Hoş, engelliliğin sadece tekerlekli sandalye ile sınırlı olmadığını, bu nedenle diğer engellilerin de var olduğu düşünülerek farklı engel grupları ve ihtiyaçlarına da dikkat çekilmesi istediklerini söyledi. Sadece plastik kapak toplanmasının yeterli olmadığını, şişelerin de geri dönüşüm kutularına atılması gerektiğini söyleyerek, belediyelerin geri dönüşüm atık kutularını yaygınlaştırılmasını istediklerini belirtti.

Yüksel Hoş, açıklamalarının ardından Türkiye Sakatlar Derneği’nin ortak basın açıklamasını okudu.

TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

Ülkemiz zorlu bir dönemden geçiyor. Engelliler bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken diğer yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakılıyor.

Engelliler Haftası başlarken engellilerin içinde bulunduğu sorunları kamuoyu ile paylaşmak ve yetkililerden çözüm bulmalarını istiyoruz:

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu. Konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Ve artık yasanın gereklerini yerine getirilmesi neredeyse unutuldu.

Çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından Yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu, engelliler istihdam konusunda da unutuldu. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında cezai işlem yapılmadı. Oysa SGK verileri üzerinden bile bunun kontrolünü yapmak mümkündü. İstihdam edilen engelliler de ne yazık ki yine raporlarına ve bilgi-becerilerine göre çalıştırılmadı, işyerlerinde ayrımcılığa maruz kalmalarına zemin hazırlandı.

Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu.

Kanun Hükmün Kararname ile taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesinde engellilerin zorunlu emekliliğe sevk edilmesi, zaten geçinme güçlüğü içinde olan engellileri çok düşük emekli ücretlerine mahkûm etti.

Defalarca uyarmamıza rağmen evde bakım yardımı mevzuatı değiştirilmedi, toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz oldu. Başkalarının yardımına muhtaç duruma düşürüldü.

Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez ve yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da Kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi. Çoğunluğu açlık düzeyinde bile gelir sahibi olmayan engelliler günlük yaşamlarını ve tedavilerini sürdürecek desteği alamaz hale geldi.

Sizlere birkaç örnek verelim:

  • Kullanım süresi 5 yıl olan bir tekerlekli sandalyenin piyasa fiyatı 3 bin TL’dir. SGK’nun karşıladığı tutar ise 500 TL’dir.
  • Kullanım süresi 10 yıl olan bir akülü tekerlekli sandalyenin piyasa fiyatı 10 bin TL iken SGK bunun yalnızca 2500 TL’sini karşılamaktadır.
  • Çocuk felci geçirenler başta olmak üzere engellilerin kullandığı ve piyasa değeri en düşük 5 bin TL olan yürüme cihazı için en çok bin 200 TL verilmektedir.
  • Doktor raporuna göre farklı yapılardaki işitme cihazlarının en düşük fiyatı bin TL’den başlamaktadır. SGK bu cihazlar için en fazla 500 TL ödemektedir.
  • Epilepsi, kas hastalarının kullandığı birçok ilaçtan fark bedeli alınmakta, birçoğu da SGK tarafından hiç karşılanmamaktadır.
  • Eğer bu sandalye veya cihazları alan engelli çalışıyorsa ödeyeceği farkın yanı sıra ayrıca % 20, emekli ise % 10 SGK kesintisi yapılmaktadır.
  • Toplu ulaşım araçlarını kullanma olanağı olamadığı için engelliler özel araç almak zorunda kalabilmektedir. Ancak burada da getirilen kısıtlamalar, birçok engelliyi zor durumda bırakmaktadır. Motor hacmi, KDV vb. sorunlar çözülmek yerine daha zorlaştırılarak engellilere bu yol da kapatılmaktadır.

Bütün bu sıraladıklarımız yaşanmakta olan sorunlarımızın sadece küçük bir örneğidir.

Son dönemlerde çoğu yerde sağlık kurulu raporları üzerinde oyunlar oynandığını, kimilerinin yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara raporlar temin edildiğini ve bu yolla emekli bile olanların bulunduğunu duydukça en çok bizler kahroluyoruz.

Bu rüşvetçiler, fırsatçılar yüzünden mağdur olan yine biz engelliler oluyoruz.

Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve her kes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur.

Sadece TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesindeki basit kurullara, örneğin evrensel tasarı ilkesine uyulsa önümüzdeki engellerin bir bölümün kalkacağı görülecektir.

Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse, birçok engelli haklarından yararlanabilecektir.

Bu düşüncelerle, Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz.

Selvi Sarıtaç / Kent Yaşam                                                                                                                                          


Son Güncelleme: 04.12.2019 19:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner272